FitnessTe środki przeciwbólowe zwiększają ryzyko problemów ze słuchem!

Te środki przeciwbólowe zwiększają ryzyko problemów ze słuchem!

Te środki przeciwbólowe zwiększają ryzyko problemów ze słuchem!
Źródło zdjęć: © 123RF
17.09.2012 13:35, aktualizacja: 17.09.2012 14:39

Kolejne badania dowodzą, że środki przeciwbólowe należy stosować z umiarem. Okazuje się, że kobiety, które regularnie zażywają ibuprofen lub paracetamol, ryzykują swoim zdrowiem.

Kolejne badania dowodzą, że środki przeciwbólowe należy stosować z umiarem. Okazuje się, że kobiety, które regularnie zażywają ibuprofen lub paracetamol, ryzykują swoim zdrowiem. Badania dowodzą, że u pań, które stosują te leki, o kilkanaście procent wzrasta ryzyko problemów ze słuchem czy nawet głuchoty. Jaka dawka jest niebezpieczna?

Środki przeciwbólowe bez recepty można kupić nie tylko w aptece, ale też w każdym supermarkecie i na stacji benzynowej. Pomimo ostrzeżeń lekarzy, są zażywane codziennie przez tysiące ludzi. Szczególnie często stosują je kobiety. Tymczasem okazuje się, że zażywanie środków zawierających ibuprofen lub paracetamol tylko dwa razy w tygodniu zwiększa ryzyko pojawienia się problemów ze słuchem aż o 13 procent.

Badania zostały przeprowadzone przez Nurses’ Health Study w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy spytali ponad 62 tysiące kobiet o to, jak często stosują środki przeciwbólowe i jakie mają problemy ze zdrowiem. Wyniki zaskoczyły wszystkich.

Okazuje się, że im częściej kobieta zażywa środki zawierające paracetamol lub ibuprofen, tym większe ryzyko poważnych zaburzeń słuchu, na nawet głuchoty. Używanie ibuprofenu sześć razy w tygodniu powoduje 24 procentowy wzrost prawdopodobieństwa zachorowania. Takie same dawki paracetamolu zwiększają ryzyko o 21 procent. Co ciekawe, nie zauważono takiej zależności u kobiet regularnie przyjmujących aspirynę.

Badacze wciąż nie wiedzą, jaki jest związek pomiędzy zaburzeniami słuchu a środkami przeciwbólowymi. Nie wiadomo też, czy uszkodzenia tego układu są trwałe, czy tylko czasowe.

Co oznaczają te wyniki? – Wygląda na to, że przyjmowanie ibuprofenu i paracetamolu więcej niż dwa razy w tygodniu jest groźne dla zdrowia. Im więcej tych środków zażywamy, tym ryzyko głuchoty większe – ostrzega dr Sharon Curhan.

Według British Medical Association przeciętny dorosły człowiek zażywa nawet 373 środków przeciwbólowych w ciągu roku – to więcej niż jedna tabletka dziennie. Warto jednak zauważyć, że niektórzy biorą takie specyfiki sporadycznie, a inni w ogóle, co jeszcze dobitniej świadczy o skali zjawiska. Głównymi konsumentami środków przeciwbólowych są kobiety. Aż dwie trzecie pań i tylko 31 procent mężczyzn przyznaje się do przyjmowania takich leków.

Niektórzy uważają jednak, że wyniki badań są niejednoznaczne. Sheila Kelly z brytyjskiego biura patentowego mówi: - Dane nie powinny być interpretowane w odniesieniu do kobiet, które zażywają środki przeciwbólowe od czasu do czasu, kiedy chcą poradzić sobie z problemami zdrowotnymi takimi jak ból głowy, przeziębienie czy bóle menstruacyjne. Poza tym problemy ze słuchem są częstsze u osób starszych, które też częściej sięgają po takie środki i być może to właśnie tę zależność obserwujemy w badaniu.

MHRA, czyli brytyjska agencja regulująca standardy leków i materiałów medycznych, informuje: - Ibuprofen i paracetamol to leki dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa i efektywności. Wciąż kontynuujemy zbieranie danych dotyczących ich bezpieczeństwa.

Tekst: na podst. The Daily Mail/(sr/kg)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (112)
Zobacz także