Trwale piękna
Kiedy każdego ranka robisz się na bóstwo, spędzając przed lustrem cenne minuty, zrobienie sobie makijażu permanentnego lub trwałego wydaje się szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem. Czy jednak rzeczywiście warto poddać się takiemu zabiegowi i czy jest on bezpieczny?
09.11.2006 | aktual.: 31.05.2010 18:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy każdego ranka robisz się na bóstwo, spędzając przed lustrem cenne minuty, które mogłabyś poświęcić na sen, zrobienie sobie makijażu permanentnego lub trwałego wydaje się szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem. Miałabyś piękny make-up 24 godziny na dobę, który nie rozmazywałby się na basenie i któremu niestraszna byłaby najgorsza nawet aura. Czy jednak rzeczywiście warto poddać się takiemu zabiegowi i czy jest on bezpieczny?
Permanentny czy trwały?
Zanim zdecydujesz się na podkreślenie swej urody za pomocą makijażu permanentnego lub trwałego, musisz zdać sobie sprawę z różnicy między nimi. Ten pierwszy będzie widoczny już zawsze, podobnie jak tatuaż, choć z czasem może zmienić nieco kolor i przybrać rudawy, niebieskawy albo fioletowy odcień. Będziesz go jednak nosić przez całe życie, ponieważ sam barwnik wprowadzany jest bardzo głęboko, w zasadzie dociera się niemalże do skóry właściwej.
Należy również wziąć pod uwagę, iż z biegiem czasu makijaż permanentny może stać się bardzo nierównomierny, pojawić się nawet mogą plamy i przebarwienia.
Makijaż trwały z kolei stopiowo jaśnieje - barwnik wprowadzony jest bowiem bardziej płytko, więc efekt zanika w ciągu 3-5 lat. To świetny sposób na zatuszowanie drobnych niedoskonałości urody, takich jak niesymetryczne brwi, korektę kształtu ust czy oczu.
Nie dla wszystkich
Istnieje oczywiście szereg przeciwskazań do zrobienia takiego makijażu. Należą do nich m.in. cukrzyca, łuszczyca, przyjmowanie leków sterydowych czy często nawracające się opryszczki. Co więcej, już na kilka dni przed samym zabiegiem powinno się przyjmować leki na opryszczkę nawet wówczas, kiedy nigdy wcześniej ona nie wystąpiła (receptę otrzymasz w salonie kosmetycznym).
Pamiętaj także, aby bezpośrednio po zabiegu (czas skonsultuj z osobą wykonującą makijaż) nie opalać się ani nie korzystać z solarium czy sauny.
Nie ma natomiast ograniczeń wiekowych - trwały makijaż może zrobić sobie zarówno 20-latka, jak i kobieta dojrzała. Nie musisz też bać się bólu - zastosowanie środków znieczulających (np. kremu Emla) sprawi, że z pewnością w trakcie zabiegu pozbędziesz się swych obaw.
Ograniczenie stanowić może za to cena: poprawienie sobie konturu ust oraz ich cieniowanie to wydatek rzędu 1000 złotych, zaś za zrobienie kresek na powiekach czy korektę kształtu brwi zapłacimy mniej więcej 800-900 zł.
Wybór na lata
Ponieważ wykonanie takiego makijażu niesie za sobą długotrwałe skutki, wybór odpowiedniego salonu kosmetycznego to poważna sprawa. Ważne jest, czy osoba, która będzie wykonywać zabieg, jest doświadczona i czy posiada odpowiednie kwalifikacje. Zawsze możesz poprosić o pokazanie dokumentów potwierdzających ukończenie odpowiednich kursów i szkoleń i pytać w zasadzie o wszystko, co budzi twoje wątpliwości.
Dobrze jest też obejrzeć zdjęcia kobiet, które już zrobiły sobie takie makijaż i ocenić, czy efekt, jaki osiągnięto, odpowiada twoim oczekiwaniom. Starannie i wnikliwie musisz także przyjrzeć się samemu gabinetowi i używanym narzędziom – tu nie ma miejsca na brak profesjonalizmu.
Dokładnie muszą również zostać omówione wszystkie elementy zabiegu, sam jego przebieg oraz oczywiście stopień ingerencji w twoją urodę – kształt, kolor i stopień intensywności samego makijażu. Na początku można zdecydować się na bardziej delikatną wersję trwałego make-upu, a później ewentualnie go przyciemnić i uczynić bardziej intensywnym. Zresztą efekt i tak w pełni będzie można ocenić dopiero po upływie 3-4 dni od zabiegu.
Pamiętaj o tym, że usunięcie takiego makijażu jest bardzo trudne i może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Często jedynym rozwiązaniem jest po prostu przeczekanie do momentu, aż pigment złuszczy się. Można też – oczywiście po odpowiednich konsultacjach – poddać się serii głębokich peelingów lub działania lasera.
Nie można jednak demonizować samego zabiegu. Jeśli tylko wcześniej wszystko dokładnie przemyślimy i sprawdzimy, nie ma powodów do obaw. Makijaż trwały to bardzo dobry sposób na to, by być piękną o każdej porze dnia i nocy.
Użytkowniczki pytają – kosmetolog odpowiada: