Znane i nieznane właściwości czarnego bzu

Znane i nieznane właściwości czarnego bzu
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Magdalena Pomorska

Pomoże nie tylko na przeziębienie, ale skutecznie wyreguluje trawienie i usunie cellulit. Oto, jak go używać.

Czarny bez zawiera kwasy fenolowe, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, witaminy, a także wiele innych składników, dzięki którym roślina znajduje bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Właściwości lecznicze wykazują owoce i kwiaty, jak też liście oraz kora tego drzewa. Oto schorzenia, przy których możemy zastosować preparaty z bzu czarnego.

1 / 6

Właściwości oczyszczające

Obraz
© 123RF.COM

Kwiaty czarnego bzu stosować możemy w sytuacjach, gdy chcemy oczyścić nasz organizm: w trakcie detoksu, po świątecznym obżarstwie, w przypadku problemów z trawieniem albo jako środek wspomagający dietę odchudzającą. Mają one zarówno właściwości moczopędne i napotne, jak i odtruwające oraz przyspieszające przemianę materii. Sporządzone z nich napary pomagają skutecznie pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, a także pośrednio przyspieszają pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

2 / 6

Na przeziębienie

Obraz
© 123RF.COM

Najbardziej znaną właściwością bzu czarnego jest jego skuteczność przy leczeniu przeziębień. W tym celu wykorzystać możemy zarówno kwiaty, jak i owoce bzu. Kwiaty, jako że mają działanie napotne oraz przeciwgorączkowe, a także lekko wykrztuśne, stosuje się przy przeziębieniach, którym towarzyszy wysoka temperatura oraz silny kaszel. Ponadto kwiaty wykazują działanie przeciwbólowe, więc pomagają w przypadku migreny lub grypy, kiedy oprócz kataru męczą nas bóle mięśni. Najprostszym sposobem wykorzystania kwiatów bzu jest podawanie ich w formie naparu - jedną łyżeczkę suszu kwiatowego zalewamy szklanką wrzątku i pijemy trzy razy dziennie po szklance w trakcie choroby. Owoce zaś (podane np. w formie soku lub konfitury), dzięki dużej zawartości witamin, beta-katotenu, pektyn oraz garbników, wzmacniają osłabiony chorobą organizm i w ten sposób szybciej wracamy do zdrowia. Z kolei badania izraelskich naukowców, opublikowane na łamach pisma "The Israel Medical Assotiation Journal" wykazały, że ekstrakt z owoców bzu
czarnego ma nie tylko silne właściwości antywirusowe, ale także aktywuje układ immunologiczny w sytuacji organizmu zaatakowanego przez wirusy, dzięki czemu może się on okazać przydatny zarówno przy leczeniu grypy, jak i innych chorób wirusowych obniżających odporność (np. wirus HIV).

3 / 6

Na poprawę trawienia

Obraz
© 123RF.COM

Właściwości bzu czarnego wspomagające trawienie opisała już średniowieczna znachorka Hildegarda z Binden, twierdząc, iż "kora (...) sprawia przeczyszczenie" oraz reguluje pracę jelit. W dzisiejszych czasach przy leczeniu zaparć oraz złej przemiany materii stosujemy jednak najczęściej kwiaty lub owoce, które mają zresztą bardzo podobne działanie do naparów z kory - lekko przeczyszczają oraz przyspieszają przemianę materii, a także zapobiegają wzdęciom.

4 / 6

Na niezdrową skórę

Obraz
© 123RF.COM

Przemywanie twarzy naparem z kwiatów bzu lub używanie tonika z ekstraktem z tej rośliny pomaga w przypadku skóry zmęczonej i ziemistej, a także szybko ulegającej starzeniu. Czarny bez ma przede wszystkim właściwości odżywiające (dzięki zawartym w nim witaminom), odmładzające (to zawdzięczamy flawonoidom) oraz ujędrniające (zawarta w roślinie witamina C wspomaga produkcję włókien kolagenowych przez organizm). Ponadto przemywanie twarzy naparem z bzu pomaga oczyścić i zdezynfekować skórę, dlatego też stosujemy go w przypadku cery podatnej na pojawianie się wyprysków, trądziku lub wągrów. Aby uzyskać kosmetyczny tonik, należy sporządzić napar z kwiatów w taki sam sposób, jak w przypadku naparu stosowanego przy przeziębieniach - czyli łyżeczkę suszonych kwiatów zalać szklanką wrzącej wody, po czym odstawić całość pod przykryciem aż do wystygnięcia. Kiedy płyn będzie miał już temperaturę pokojową, nakładamy go na wacik i po uprzednim dokładnym umyciu twarzy, rozprowadzamy po skórze.

5 / 6

Cellulit

Obraz
© Shutterstock.com

Mniej znaną właściwością bzu czarnego jest wygładzanie cellulitu. Roślina ułatwia pozbywanie się "skórki pomarańczowej" dzięki dużej zawartości rutyny, która wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, witaminy C, która przyspieszając produkcję kolagenu ujędrnia skórę, a także flawonoidów, mających działanie przeciwzapalne. Ponadto czarny bez, jak pamiętamy, ma właściwości oczyszczające i pośrednio odchudzające, co jest jego dodatkowym atutem w trakcie kuracji antycellulitowej. Podczas leczenia cellulitu najlepiej sprawdzają się kąpiele w odwarze z rośliny, picie naparu z kwiatów, a także stosowanie na uda kremów z ekstraktem z bzu. Jeśli lubimy masaże, wypróbować możemy także olejek z czarnego bzu, który rozprowadzamy po skórze i wcieramy (kładąc nacisk na miejsca zmienione przez cellulit) po ciepłej kąpieli.

6 / 6

Ciekawostki

Obraz
© 123RF.COM

- Owoce bzu puszczają barwiący na ciemno sok, dlatego też ciemnowłose elegantki średniowiecznej Europy używały ich do farbowania pierwszych siwych włosów.

- Kwiaty i niedojrzałe owoce na surowo są niejadalne, ponieważ zawierają trującą substancję o nazwie sambunigryna. Toksyna ta ulega rozkładowi podczas obróbki termicznej lub suszenia.

- W dawnych czasach bez czarny uznawany był za roślinę magiczną, której nie wolno było ścinać. Tego, kto niszczył krzew, "łamało" i "wykręcało" za karę w kościach.

Anna Loska/mp/WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)