„50 twarzy Greya” - ile części historii napisała E.L. James?

„50 twarzy Greya” - ile części historii napisała E.L. James?

„50 twarzy Greya” - ile części historii napisała E.L. James?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
01.03.2018 15:15, aktualizacja: 27.04.2018 12:02

Seria książek E.L. James podbiła światowe listy bestesllerów. Na swój sposób odczarowała także literaturę erotyczną, którą rzadko można było spotkać wyeksponowaną w księgarniach. Oprócz trylogii „50 twarzy Greya” autorka wydała również dodatkowe tomy, w których czytelnik poznaje historię z perspektywy Christiana.

50 twarzy Greya – początek trylogii

O pierwszej części historii Anastasii Steele i Christana Greya głośno było w Polsce jeszcze na długo przed premierą książki w 2012 roku (światowa premiera miała miejsce w 2011 roku). Powieść erotyczna autorstwa E.L. James zyskała szerokie grono czytelników i wywołała burzliwe dyskusje. Nie dotyczyły one jednak tematyki książki, ale raczej stylu pisarskiego autorki i sposobu budowania fabuły.

Historia nietypowego związku skromnej studentki literatury Any Steele i przystojnego miliardera Christiana Greya rozpoczyna się w momencie, gdy dziewczyna przychodzi do jego biura w celu przeprowadzenia wywiadu. Para szybko przypada sobie do gustu, ale ich związek pełen jest tajemnic oscylujących wokół przeszłości Christiana. Sam Grey okazuje się mężczyzną pragnącym posiadania kontroli nad wszystkim i wszystkimi, co niejednokrotnie spotyka się z oporem Any. Ostatecznie dziewczyna zgadza się na postawione przez Christiana warunki i tak rozpoczyna się gorący romans zbudowany na erotycznych fantazjach Greya, zabarwiony elementami sadystycznych gier.

Szukach książek podobnych do "50 twarzy Greya"? Wejdź na WP radarOkazji.

Ciemniejsza strona Greya – tajemnica ujawniona

Niedługo po premierze pierwszej części trylogii o Greyu, na rynku wydawniczym pojawił się drugi tom pod tytułem „Ciemniejsza strona Greya”. Tym razem czytelnik dołącza do historii w momencie, gdy Anastasia stara się uporządkować życie po rozstaniu z Christianem Greyem.

Obraz
© Materiały prasowe

Ten jednak nieoczekiwanie pojawia się w nim na nowo i proponuje relację na zupełnie innych warunkach. Ana spragniona obecności Christiana Greya zgadza się na nowy układ. W toku erotycznych uniesień i poznawania luksusowego życia poznaje mroczne tajemnice kochanka. Przeszłość Christiana sprowadza nad związek idealny ciemne chmury, które burzą dotychczasowy, przyswojony już przez Anę porządek.

Nowe oblicze Greya, czyli Grey uwolniony

Ostatnia część trylogii opisującej losy Christiana i Anastasii ukazała się na świecie w 2012 roku, a w Polsce w 2013 roku. Książkę otwiera ceremonia ślubu głównych bohaterów. Po luksusowym przyjęciu świeżo upieczeni państwo Grey udają się w podróż poślubną, a następnie Christian kupuje ich pierwszy wspólny dom. Ana natomiast odnosi sukcesy w pracy zawodowej, o jakiej zawsze marzyła. Namiętność w małżeństwie nie gaśnie, ale codzienność stawia przed kochankami wiele wyzwań. Ich pokonanie może uwolnić Christiana Greya od targających nim demonów przeszłości.

Historia oczami Greya

Popularność trzech części serii „50 twarzy Greya” wpłynęła na decyzję ich autorki, E.L. James, o przedstawieniu namiętnego związku bohaterów oczami Christiana Greya. W ten sposób powstała książka „Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana” wydana w 2015 roku, a także „Mroczniej. Ciemniejsza strona Greya oczami Christiana”, która swoją światową premierę miała w 2017 roku, a polską w 2018 roku.