Anna Dereszowska o piciu alkoholu w ciąży. Przestrzega kobiety
Anna Dereszowska jest już mamą 13-letniej Leny i 6-letniego Maksymiliana. Niedługo powita na świecie swoje trzecie dziecko. Aktorka wzięła udział w kampanii społecznej i mówi o piciu alkoholu w ciąży. Tym samym odradza ciężarnym nawet najmniejsze ilości, jak chociażby lampkę czerwonego wina.
22.10.2021 08:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Trzeźwy start procentuje" – takie jest hasło kampanii społecznej, w której udział wzięła Anna Dereszowska. Popularna aktorka chce nagłośnić problem. Apeluje do innych ciężarnych: nawet najmniejsze ilości mogą szkodzić dziecku. Dereszowska chce walczyć z mitem, że lampka czerwonego wina nie zaszkodzi. Prawda jest zupełnie inna.
"Wiecie, że w 1/100 dzieci cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży? Nie można określić, jaka dawka alkoholu może być szkodliwa dla dziecka, dlatego podjęłam decyzję, w ciąży nie piję alkoholu w ogóle. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. Trwa kampania społeczna Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach "Ciąża. Trzeźwy start procentuje", której zostałam ambasadorką" – napisała na swoim profilu na Facebooku aktorka. Dodała, że wierzy, że dzięki temu projektowi, uda się obalić wiele mitów na temat spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne.
Podczas występu w programie "Dzień dobry TVN", aktorka wyznała: "Wielokrotnie słyszałam, że mały kieliszeczek wina czy tam parę łyczków czerwonego wina jest nawet dobre dla mamy, że to dobrze działa na krew. I być może lepiej wypić pół kieliszka wina niż połykać tabletkę rozluźniającą. Rzeczywiście taki mit niestety pokutuje. A nie ma takiej dawki, którą możemy uznać za bezpieczną dla płodu" - stwierdziła aktorka.
FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy
FAS (Fetal Alcohol Syndrome) to płodowy zespół alkoholowy. Od lat lekarze głośno mówią o szkodliwości picia alkoholu w ciąży. Zmiany spowodowane przez bezmyślność mogą być nieodwracalne. Alkohol przenika przez krew do łożyska i niszczy komórki mózgu dziecka, jego układ nerwowy. Picie alkoholu w ciąży może grozić niepełnosprawnością intelektualną, problemami z przyswajaniem wiedzy, wadami serca, uszkodzeniem wzroku lub słuchu, problemami z nerkami lub układem kostnym, ale to tylko mały procent zaburzeń.
Zobacz także: Anna Dereszowska odsłoniła nogi. Jej sukienka zachwyca
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!