Trwa ładowanie...
dmof2e0

Antyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?

Przyzwyczailiśmy się używać obu tych pojęć wymiennie, jednak tak naprawdę nie oznaczają one tego samego. Jaka jest różnica między antyperspirantem a dezodorantem?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Antyperspirant ma nieco inne funkcje niż dezodorant
Antyperspirant ma nieco inne funkcje niż dezodorant (iStock.com)
dmof2e0

Antyperspirant – funkcje

Antyperspiranty to środki mające za zadanie zahamować lub zmniejszyć wydzielanie potu. Dlatego obecne są w nich alkaliczne sole glinu, które powstrzymują namnażanie się bakterii i ograniczają działanie gruczołów potowych. Dodatkowo można w nich znaleźć również preparaty ziołowe, garbniki czy talk, który pochłania pot, zamykając go w swoich cząsteczkach.

Antyperspiranty mogą służyć także skórom wrażliwym, ponieważ zawierają mniej drażniących substancji aniżeli standardowe dezodoranty. Antyperspiranty delikatnie pachną, a to wywołuje dodatkowo uczucie świeżości i czystości. Z reguły utrzymują się przez cały dzień na skórze, dopóki nie zostaną zmyte. W zależności od stopnia pocenia się można wybrać antyperspiranty standardowe oraz antyperspiranty lecznicze, które pomagają przy zaawansowanych problemach.

dmof2e0
Woman in shop chooses deodorant closeup iStock.com
Woman in shop chooses deodorant closeup (iStock.com, Fot: sergeyryzhov)

Dezodorant – funkcje

Dezodorant to środek, który ma za zadanie zamaskować nieprzyjemny zapach, a więc ograniczyć rozwój bakterii rozkładających pot. Toteż substancje w nim zawarte są mocniejsze, a ich woń jest silniejsza. Dezodoranty zawierają głównie alkohol etylowy, który może wysuszać delikatną skórę pod pachami, dlatego osoby ze skłonnościami do podrażnień powinny szukać preparatów z łagodnymi składnikami. Dezodoranty nie ograniczają wydzielania potu jak antyperspiranty, zatem nie służą osobom intensywnie się pocącym. Ich trwałość jest też stosunkowo krótka.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dmof2e0

Podziel się opinią

Share
dmof2e0
dmof2e0