UrodaAntyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?

Antyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?

Antyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Sylwia Ścibak
25.09.2018 15:34, aktualizacja: 26.09.2018 09:29

Przyzwyczailiśmy się używać obu tych pojęć wymiennie, jednak tak naprawdę nie oznaczają one tego samego. Jaka jest różnica między antyperspirantem a dezodorantem?

Antyperspirant – funkcje

Antyperspiranty to środki mające za zadanie zahamować lub zmniejszyć wydzielanie potu. Dlatego obecne są w nich alkaliczne sole glinu, które powstrzymują namnażanie się bakterii i ograniczają działanie gruczołów potowych. Dodatkowo można w nich znaleźć również preparaty ziołowe, garbniki czy talk, który pochłania pot, zamykając go w swoich cząsteczkach.

Antyperspiranty mogą służyć także skórom wrażliwym, ponieważ zawierają mniej drażniących substancji aniżeli standardowe dezodoranty. Antyperspiranty delikatnie pachną, a to wywołuje dodatkowo uczucie świeżości i czystości. Z reguły utrzymują się przez cały dzień na skórze, dopóki nie zostaną zmyte. W zależności od stopnia pocenia się można wybrać antyperspiranty standardowe oraz antyperspiranty lecznicze, które pomagają przy zaawansowanych problemach.

Obraz
© iStock.com | sergeyryzhov

Dezodorant – funkcje

Dezodorant to środek, który ma za zadanie zamaskować nieprzyjemny zapach, a więc ograniczyć rozwój bakterii rozkładających pot. Toteż substancje w nim zawarte są mocniejsze, a ich woń jest silniejsza. Dezodoranty zawierają głównie alkohol etylowy, który może wysuszać delikatną skórę pod pachami, dlatego osoby ze skłonnościami do podrażnień powinny szukać preparatów z łagodnymi składnikami. Dezodoranty nie ograniczają wydzielania potu jak antyperspiranty, zatem nie służą osobom intensywnie się pocącym. Ich trwałość jest też stosunkowo krótka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także