UrodaAntyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?

Antyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?

Antyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Sylwia Ścibak
25.09.2018 15:34, aktualizacja: 26.09.2018 09:29

Przyzwyczailiśmy się używać obu tych pojęć wymiennie, jednak tak naprawdę nie oznaczają one tego samego. Jaka jest różnica między antyperspirantem a dezodorantem?

Antyperspirant – funkcje

Antyperspiranty to środki mające za zadanie zahamować lub zmniejszyć wydzielanie potu. Dlatego obecne są w nich alkaliczne sole glinu, które powstrzymują namnażanie się bakterii i ograniczają działanie gruczołów potowych. Dodatkowo można w nich znaleźć również preparaty ziołowe, garbniki czy talk, który pochłania pot, zamykając go w swoich cząsteczkach.

Antyperspiranty mogą służyć także skórom wrażliwym, ponieważ zawierają mniej drażniących substancji aniżeli standardowe dezodoranty. Antyperspiranty delikatnie pachną, a to wywołuje dodatkowo uczucie świeżości i czystości. Z reguły utrzymują się przez cały dzień na skórze, dopóki nie zostaną zmyte. W zależności od stopnia pocenia się można wybrać antyperspiranty standardowe oraz antyperspiranty lecznicze, które pomagają przy zaawansowanych problemach.

Obraz
© iStock.com | sergeyryzhov

Dezodorant – funkcje

Dezodorant to środek, który ma za zadanie zamaskować nieprzyjemny zapach, a więc ograniczyć rozwój bakterii rozkładających pot. Toteż substancje w nim zawarte są mocniejsze, a ich woń jest silniejsza. Dezodoranty zawierają głównie alkohol etylowy, który może wysuszać delikatną skórę pod pachami, dlatego osoby ze skłonnościami do podrażnień powinny szukać preparatów z łagodnymi składnikami. Dezodoranty nie ograniczają wydzielania potu jak antyperspiranty, zatem nie służą osobom intensywnie się pocącym. Ich trwałość jest też stosunkowo krótka.