GwiazdyBadania dotyczące stereotypu "głupich blondynek"

Badania dotyczące stereotypu "głupich blondynek"

Badania dotyczące stereotypu "głupich blondynek"
Źródło zdjęć: © 123RF

22.03.2016 15:17, aktual.: 23.03.2016 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stereotyp dotyczący "głupich blondynek" jest z gruntu fałszywy. Pod względem IQ naturalne blondynki stoją nawet nieco wyżej niż inne kobiety - wynika z nowego badania przeprowadzonego na ponad 10 tys. Amerykanów. Wyniki opublikowano w "Economics Bulletin".

Stereotyp dotyczący "głupich blondynek" jest z gruntu fałszywy. Pod względem IQ naturalne blondynki stoją nawet nieco wyżej niż inne kobiety - wynika z nowego badania przeprowadzonego na ponad 10 tys. Amerykanów. Wyniki opublikowano w "Economics Bulletin".

Naturalne blondynki miały wynik IQ przeciętnie o 3 punkty wyższy niż brunetki, kobiety rudowłose i szatynki.
Choć dowcipy o blondynkach mogą się wydawać nieszkodliwe, to jednak mogą mieć konkretne konsekwencje - zauważa autor badania, Jay Zagorsky z uniwersytetu w Ohio. - Badania wskazują na to, że stereotypy mogą często wpływać na zatrudnianie osób, ich awansowanie i inne społeczne doświadczenia - mówi Zagorsky. - To nowe badanie dostarcza przekonujących dowodów, że w kontekście inteligencji blondynek nie należy wyróżniać w żaden sposób - dodaje.

W ramach badania stwierdzono, że IQ blondynek było przeciętnie nawet nieco wyższe niż wartość tego współczynnika u kobiet o innym kolorze włosów. Ta różnica nie jest jednak statystycznie znacząca. - Nie sądzę, by można było z dużą dozą pewności twierdzić, że blondynki są mądrzejsze od innych. Z pewnością można jednak uznać, że nie są od nikogo mniej inteligentne - podkreślił Zagorsky.

Podobne wyniki odnotowano w grupie blondynów. Naukowcy doszli do swoich wniosków po analizie danych na temat niemal 11 tysięcy Amerykanów (z wyłączeniem osób pochodzenia afrykańskiego i latynoskiego), którzy uczestniczyli w amerykańskim badaniu "National Longitudinal Survey of Youth".

W momencie przeprowadzenia pierwszego wywiadu (w 1979 roku - przyp. red.) uczestnicy mieli od 14 do 21 lat.
W latach 80. uczestnicy wykonywali test, rutynowo wykorzystywany przez Pentagon do oceny inteligencji rekrutów. Na wynik wpływa znajomość słów, stopień rozumienia tekstu, wiedza matematyczna i rozumowanie arytmetyczne.
W 1985 roku wszystkich uczestników badania spytano również o to, jaki jest ich naturalny kolor włosów. Z analiz danych wynika, że jasnowłose kobiety miały średni wynik IQ 103,2. Statystyczne brunetki uzyskiwały 102,7, rude - 101,2, a szatynki - 100,5.

Autorzy badania nie potrafią powiedzieć, czy istnieje genetyczny związek pomiędzy kolorem włosów a inteligencją. Zdaniem Zagorsky'ego nieznacznie wyższą od przeciętnej inteligencję blondynek może tłumaczyć nieco większa liczba książek w domach, w których dorastały.

Zagorsky zwrócił też uwagę, że do naturalnego koloru włosów blond w badaniu przyznała się nieco większa liczba kobiet, niż statystycznie powinna. Do bycia naturalną blondynką przyznawała się aż jedna piąta (20,7 proc.) badanych kobiet. Wśród mężczyzn blondynów było 17,1 proc.

(PAP), zan/ mrt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także