Blisko ludziBarbara Sołtysik i Jan Englert byli ze sobą 33 lata. "Pamiętam tylko dobre rzeczy"

Barbara Sołtysik i Jan Englert byli ze sobą 33 lata. "Pamiętam tylko dobre rzeczy"

Barbara Sołtysik i Jan Englert byli ze sobą 33 lata. "Pamiętam tylko dobre rzeczy"
Źródło zdjęć: © akpa
01.07.2021 10:05

Barbara Sołtysik i Jan Englert poznali się w latach 60. w szkole teatralnej. Pobrali się jeszcze na studiach, w tajemnicy przed rodziną i władzami uczelni. Tej spontanicznej decyzji nikt nie żałował.

Małżonkowie po studiach trafili do Teatru Polskiego w Warszawie, co dla Barbary Sołtysik było dobrym wyborem. Ale Jan Englert grał tam drugoplanowe role i nie był zadowolony. Przełomem w karierze był dla aktora udział w "Kolumbach", pierwszym w PRL-u serialu o losach chłopaków z AK. Englert stał się gwiazdą. W tym samym roku na świecie pojawiło się pierwsze dziecko pary, syn Tomasz.

Dwa lata później Barbara Sołtysik i Jan Englert wspólnie zagrali parę kochanków w produkcji "Poślizg" Jana Łomnickiego. Dużo o nich pisano, film zebrał dobre recenzje. Scena tytułowego poślizgu, w które wpada na koniec auto głównego bohatera, do dziś robi wrażenie. Wspólny występ na ekranie przyniósł małżeństwu popularność.

"Myślałem, że dalej jestem skromny, a mnie zwyczajnie odbiło"

W 1972 roku na świat przyszły kolejne dzieci pary - bliźniaczki Małgorzata i Katarzyna. Sołtysik skupiła się na nich i prowadzeniu domu, Englert na karierze i zarabianiu pieniędzy. - Nagle zostałem najpopularniejszym aktorem w kraju. Myślałem, że dalej jestem skromny, a mnie zwyczajnie odbiło – mówił w jednym z wywiadów artysta.

Para zaczęła się od siebie oddalać. Englert coraz więcej grał, rzadko bywał w domu, wdawał się podobno w romanse. W latach 70. miał się spotykać z Krystyną Kołodziejczyk, a później z Dorotą Pomykałą.

W 1980 roku Jan Englert wystąpił ze swoją żoną w słynnym serialu "Dom". Sołtysik zagrała Teresę Bawolikową, z tej roli jest najbardziej znana. W jednym z wywiadów wspominała, że wspólne granie znów zbliżyło ją i męża. Rozmawiali dużo o serialu. Cieszyła ją również jego popularność, napawała dumą. Niestety nie scaliło to ich związków na tyle, aby wspólnie dalej żyć. Po 33 latach małżeństwa, para rozstała się.

"Nie chowam urazy"

W 1994 roku Jan Englert i Barbara Sołtysik wzięli rozwód. Małżonkowie dalej mieli ze sobą dobry kontakt.

Aktor związał się z Beatą Ścibakówną, która była jego studentką. Para pobrała się w 1998 roku.

Barbara Sołtysik pojawiła się jeszcze na małym ekranie w "Barwach Szczęścia". Grała w nim do 2015 roku. Od dwóch lat wiadomo jest ciężko chora, ma problemy z pamięcią. Przebywa w specjalistycznym ośrodku, gdzie ma profesjonalną opiekę. Opiekuje się nią także trójka dzieci i były mąż. "Nie chowam urazy. Pamiętam tylko dobre rzeczy" - mówiła aktorka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl