Blisko ludziBBC wybrało 100 najbardziej inspirujących kobiet świata. Na liście znalazła się Polka

BBC wybrało 100 najbardziej inspirujących kobiet świata. Na liście znalazła się Polka

Barbara Smolińska znalazła się na prestiżowej liście BBC
Barbara Smolińska znalazła się na prestiżowej liście BBC
Marta Kutkowska

07.12.2021 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety zmieniają świat. To już nie tylko pusty frazes, ale nowa rzeczywistość. W tym roku po raz kolejny stacja BBC postanowiła wybrać te, które miały największy wpływ na kształtowanie współczesnych społeczeństw, czy kultury. Na liście znalazła się jedna Polka, która robi pewną niezwykłą rzecz.

Na liście przedstawionej przez BBC znalazły się m.in naukowczynie, pisarki, filozofki i polityczki. Nierzadko pracujące w cieniu, by poprawić jakość naszego życia czy zdrowia. Połowa z wyróżnionych pań pochodzi z Afganistanu. Kapituła postanowiła docenić nie tylko ich osiągnięcia, ale także odwagę w rozwijaniu swoich projektów pod rządami Talibów. Na liście znalazła się jedna Polka. Jest niemal pewne, że jeszcze o niej nie słyszeliście.

Kim jest Barbara Smolińska?

Barbara Smolińska jest artystką, pochodzi z Oleśnicy. Osiem lat temu stworzyła markę lalek, które idealnie odzwierciedlają prawdziwe niemowlę. Reborn Sugar Babies mają identyczną wagę, jak prawdziwe niemowlęta. Można indywidualnie dobrać ich zapach, kolor oczu, umiejscowić pieprzyki w dowolnych miejscach. Taki lalki pomagają kobietom po utracie dziecka, są wsparciem w terapii, uczą empatii. 

– Sfotografowałam kobietę, której synek żył tylko 18 dni. (…) Lalka wykonana przez Basię, która wyglądała jak jej dziecko, dała namiastkę utraconego macierzyństwa. Mogła iść z nią do sklepu, kupić ciuszki, nosić na rękach, przewijać. W chwili, gdy portretowałam tę kobietę, śpiewała lalce-synkowi kołysankę. Byłyśmy razem na cmentarzu odwiedzić jej zmarłe dziecko. Powiedziała mi, że lalka uchroniła ją od samobójstwa – mówi Karolina Jonderko, fotografka w wywiadzie dla "Hello Zdrowie".

Kto jeszcze znalazł się na liście BBC?

Lista BBC jest bardzo prestiżowa. Barbara Smolińska znalazła się na niej obok m.in. m.in. Malali Yousafzai, najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, premierki Samoa Naomi Mata'afa, profesorki Heidi J. Larson, która kieruje projektem The Vaccine Confidence Project, czy nagradzanej nigeryjskiej pisarki Chimamanda Ngozi Adichie.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości znajdziemy na liście więcej Polek.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)