Biustonosz na duży biust
Dla celów tego artykułu i porad w nim zawartych przyjmiemy umowną granicę, za którą zaczynają się biusty duże, jest rozmiaru miseczce powyżej literki G. Podział nie jest doskonały ani precyzyjny, ale dla celów tego poradnika gdzieś tą granicę trzeba ustawić. Może nią być jednak równie dobrze indywidualna ocena właścicielki biustu, bez względu na noszony rozmiar, powyżej czy też poniżej litery G.
04.12.2012 | aktual.: 21.09.2016 15:20
Problemy dużobiuściastej
W przypadku dużych biustów problem stanowi najczęściej dobranie biustonosza tak, by wystarczająco podtrzymywał biust, a jednocześnie był wygodny. Dzieje się tak z kilku powodów. Duże biusty bardzo często są również mniej lub bardziej ciężkie. Nie jest to bezwzględna reguła, bo ciężar biustu jest zależny od jego budowy, im większa przewaga tkanki gruczołowej w piersiach, tym są one cięższe. Niemniej jednak od pewnej wielkości nawet biust z przewagą lżejszej tkanki tłuszczowej miewa już swoją wagę.
Duże biusty potrzebują więc najskuteczniejszego podtrzymania nie tylko ze względu na wygodę, ale również ze względu na możliwe obciążenie kręgosłupa. W tej strefie rozmiarowej często spotykamy się z garbieniem i wrzynaniem się ramiączek, kiedy nie mamy prawidłowo dobranego biustonosza. Brak dobrego podtrzymania oznacza też często dodatkowe dolegliwości, jak na przykład bóle pleców wynikające z garbienia się i obciążenia kręgosłupa.
Dobierając stanik, możemy napotkać kilka problemów, na przykład wysokie zabudowanie biustonosza w części miseczki w okolicy pach i pod pachą, co może powodować obcieranie i uczucie „odcinania” ramion, a wysokie boki biustonosza zadają tortury poprzez wbijanie się końca fiszbiny w pachę. Jest to szczególnie odczuwane przez panie o niskim wzroście lub wysokim osadzeniu biustu, lub z obydwoma tymi cechami występującymi jednocześnie.
Drugi problem stanowią często fiszbiny, które z różnych powodów nie chcą przylegać do klatki piersiowej na mostku. Poza najbardziej oczywistą przyczyną, czyli za małymi miseczkami biustonosza, odstawanie mostka może mieć jeszcze kilka innych powodów. Zdarza się, że jeśli biustonosz mocno zbiera piersi do środka, to na mostek nie ma już pomiędzy nimi miejsca.
Bywa też tak, że mostek nie przylega ze względu na szczególny, wklęsły kształt klatki piersiowej w tym miejscu, w którym powinny leżeć fiszbiny. Ten ostatni problem występuje bez względu na wielkość biustu, ale przy dużym rozmiarze powoduje to więcej trudności w dobraniu odpowiedniej bielizny.
Nie wszystkie z tych problemów będą dotyczyły kobiety z dużym biustem, każda z nas ma inne piersi i jest inaczej zbudowana. A wśród naszej kategorii biustów dużych mieści się zarówno rozmiar 70 H, jak i np. 80 K, i między tymi rozmiarami również istnieje spora przepaść i różne potrzeby konstrukcyjne.
Zasady dopasowania biustonosza na duży biust
Jak już było wspomniane, duży biust potrzebuje najlepszego podtrzymania, które z kolei zapewnia stabilny i dość ścisły obwód. To oznacza, że duże biusty potrzebują większego zaniżenia rozmiaru pasa biustonosza. Ile konkretnie powinno wynosić to zaniżenie, decyduje konkretny model biustonosza i stopień rozciągliwości materiału, z jakiego jest wykonany.
Obecnie wśród biustonoszy z dużymi rozmiarami miseczek występują również modele niżej zabudowane, niż jeszcze kilka lat temu. Wydaje się jednak, że najlepszą i najwygodniejszą opcją jest szeroki pas biustonosza, ponieważ wtedy jego nacisk na ciało rozkłada się na większą powierzchnię, co z kolei przekłada się na większy komfort noszenia. Dodatkowo pozwala to uniknąć tworzenia się fałdek na plecach, kiedy mamy nieco tkanki tłuszczowej, a potrzebujemy ścisłego obwodu.
Jeśli występuje problem podcinania pachy lub wbijania się zewnętrznego końca fiszbiny w pachę, spróbujmy poszukać modelu z niższym wykrojem w tych okolicach. Jeśli zaś długość fiszbiny jest dla nas odpowiednia, a biustonosz obciera okolice pachy zewnętrzną częścią miseczki, rozwiązaniem może być stanik z węższym rozstawem ramiączek lub takim krojem miseczki, w którym ramiączko jest wyprowadzone bardziej z jej środkowej części.
Jeśli mimo odpowiedniego rozmiaru biustonosza, odpowiedniej wielkości miseczki mostek stanika nie chce przylegać do klatki piersiowej, bo nie mieści się między piersiami, są dwa rozwiązania: można spróbować przymierzyć modele biustonoszy, które nie zbierają biustu mocno do środka, lub takie, w których mostek jest niski.
Rola biustonosza
Kobiety mają bardzo różne oczekiwania wobec bielizny. Jedne chcą, aby ich duży biust nie był dodatkowo eksponowany, a inne wręcz przeciwnie – chcą go podkreślać. Oferta biustonoszy dostępnych obecnie na rynku bieliźniarskim umożliwia spełnienie tych wymagań również w strefie rozmiarowej G+.
Mamy do wyboru i miękkie, naturalnie kształtujące modele – full cup, balkonetka, oraz niektóre rodzaje biustonoszy półusztywnianych, które nie powiększają optycznie piersi, i te polecane są dla pań, które sobie takiego efektu nie życzą.
Od jakiegoś czasu są też produkowane w pełnej rozmiarówce modele pozwalające nie tylko świetnie podtrzymać, ale również podkreślić biust i dekolt. Paniom, które oczekują, aby biustonosz spełniał takie zadania, polecamy no. usztywniany plunge, który zbierze biust do środka. A jego niższy niż w innych krojach mostek pozwoli na noszenie ubrań z głębokim dekoltem, lub usztywniany halfcup, którego górna linia miseczek przebiega poziomo, i dzięki dość niskiemu zabudowaniu umożliwia noszenie dość głębokich, a jednocześnie szerokich dekoltów.
Uzyskujemy wtedy kształtowanie biustu nazywane efektem „jabłuszek w koszyczku”. Istnieją również biustonosze z wyższym mostkiem, jeśli nie zależy nam na odsłanianiu dekoltu, lub kiedy ze względu za kondycję piersi nie możemy pozwolić sobie na niski mostek, które eksponują biust poprzez nadanie kulistego kształtu, i takie biustonosze można znaleźć wśród niektórych modeli miękkich.