FitnessBól łydki - przyczyny i objawy. Jak leczyć ból w łydce?

Ból łydki - przyczyny i objawy. Jak leczyć ból w łydce?

Ból łydek to taka przypadłość, która może dotyczyć praktycznie każdego z nas. Najczęściej pojawia się on podczas chodzenia, biegania, ćwiczeń na siłowni czy nawet w nocy, niekiedy podczas snu. Ból w łydce może być zróżnicowane przyczyny, które warto jak najszybciej poddać profesjonalnej diagnozie. Z czego może wynikać ból łydki i jak go leczyć?

Ból łydki - przyczyny i objawy. Jak leczyć ból w łydce?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

17.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 12:10

Przyczyny bólu łydki

Ból łydek to jedna z tych dolegliwości, które potrafią być wyjątkowo uciążliwe w codziennym życiu. Taka kontuzja bywa kłopotliwa nawet przy zwykłym chodzeniu, dlatego poznanie jej przyczyn jest niezwykle istotne. Faktem jest, że ból w łydce pojawia się w wielu przypadkach po intensywnym wysiłku fizycznym, takim jak bieganie czy trening na siłowni. Zazwyczaj towarzyszy mu obrzęk lub zmiany skórne, które sygnalizują problem i mogą wskazywać bezpośredni powód bólu łydki, jednak oczywiście nie jest to reguła.

Nadmierna aktywność fizyczna to przyczyna takich kontuzji jak zakwasy czy naciągnięty mięsień, które można bez problemu leczyć domowymi okładami i pozwalając naszym łydkom odpocząć od cięższych ćwiczeń. Ból w łydce może pojawiać się także w nocy, na przykład podczas snu, i jest on najczęściej powodem niedoboru magnezu i potasu. Skurcz w łydce nie jest przyjemnym doświadczeniem, jednak nie jest on groźny dla zdrowia i po rozmasowaniu mięśni łydki uciążliwe dolegliwości powinny przejść samoistnie. Sytuacja wygląda nieco inaczej przy chorobach takich jak przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, z którym powinniśmy się jak najszybciej zgłosić do lekarza.

Choroby powodujące ból łydek

Ból łydek może wydawać się nieporozną i mało istotną kontuzją, jednak może być on także wynikiem wielu groźnych chorób. Przykładem może być przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, które objawia się problemami w gospodarce krwi w łydkach. W praktyce oznacza to, że do naszych łydek dociera mniej krwi i są one słabiej utlenione, co może być przyczyną niedrożności naczyń krwionośnych, a więc miażdżycy tętnic. Taka dolegliwość dotyka najczęściej osób starszych, ale także bywa utrapieniem dla palaczy i osób o siedzącym trybie życia. Przyczyn niedokrwienia może być wiele, na przykład torbiel, tętniak czy nawet nowotwór, dlatego należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Innymi chorobami związanymi z bólem łydek są chociażby stan zapalny mięśni czy zakrzepica, których również nie należy bagatelizować. W pierwszym z przypadków ból w łydce bywa wyjątkowo intensywny i może w skrajnych przypadkach uniemożliwiać chodzenie, dlatego ignorowanie jego objawów może skończyć się dla nas nawet kalectwem. Nagminny ból łydek, bo tak bywa nazywana ta choroba, często dotyka dzieci po przebyciu infekcji wirusowej oraz te, których mięśnie poprzecznie prążkowane mogą być w jakiś sposób uszkodzone. Często pojawia się on wraz z innymi objawami, takimi jak katar czy kaszel i jego efekty czujemy zazwyczaj po maksymalnie trzech dniach od rozpoczęcia choroby.

Druga z wymienionych chorób, czyli zakrzepica żył głębokich, dotyka najczęściej osób starszych. W grupie ryzyka są jednak również ludzie otyli, z niedowładami oraz osoby o obciążeniu genetycznym, a także ci, którzy przechodzili liczne urazy kończyn. Powstały w organizmie zakrzep zatrzymuje krew w naczyniach, przez co jego ciśnienie wewnętrzne wzrasta i doprowadza do niewydolności. Cechami charakterystycznymi zakrzepicy są silny ból łydek i duży obrzęk, dlatego warto w takim przypadku pilnie skonsultować się z lekarzem.

Leczenie bólu łydek

Proces leczenia bólu w łydkach zależy w dużej mierze od intensywności i rodzaju dolegliwości. W przypadku występowania skurczy łydki powinno się przyjmować produkty lub suplementy diety zawierające magnez i potas, jednak jeśli ból nie ustępuje lub powstają obrzęki na skórze, to należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Bólu łydek nie powinno się bagatelizować – chodzi w końcu o bardzo ważną część naszego ciała.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)