Blisko ludziBursztyn to nie wszystko. Pomorze ma kolejne prezenty dla pary książęcej

Bursztyn to nie wszystko. Pomorze ma kolejne prezenty dla pary książęcej

Bursztyn to nie wszystko. Pomorze ma kolejne prezenty dla pary książęcej
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Anna Moczydłowska

18.07.2017 10:33, aktual.: 01.03.2022 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

18 lipca Kate i William odwiedzą Gdańsk, a miasto już przygotowało dla książęcej pary nie lada prezent. Pisaliśmy, że para książęca otrzyma specjalnie wykonaną dla nich biżuterię. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, co Pomorze szykuje dla gości z Wielkiej Brytanii.

Wizytę na Pomorzu rozpoczną od zwiedzania Muzeum Stutthof w Sztutowie, następnie przyjadą do Gdańska, gdzie odwiedzą między innymi Europejskie Centrum Solidarności i Teatr Szekspirowski. W Dworze Artusa para spotka się z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. Włodarz wręczy gościom prezenty - naszyjnik i spinki z bursztynu.

To jednak nie wszystkie niespodzianki, jakie oczekują na Kate i Williama w grodzie Neptuna. O prezentach przygotowywanych przez marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka, poinformował portal pomorskie.eu. Zamierza on wręczyć Kate torebkę ozdobioną haftem szkoły żukowskiej. Dla Williama przewidziana jest natomiast rogowa tabakiera. Okazja ku temu nadaży się najprawdopodobniej przy okazji wspólnego zwiedzania Teatru Szekspirowskiego oraz przyjęcia organizowanego dla ludzi kultury, sztuki i mediów.

"Angielscy kupcy w XVII w. przywieźli tytoń do grodu nad Motławą, a dziś my częstujemy ich potomków tabaką. Haft na torebce prezentuje szkołę żukowską, która została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski" - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Jeden oficjalny prezent

- Wiele osób chciałoby wręczyć parze coś od siebie. Oficjalany prezent od Gdańszczan jest jednak tylko jeden i są to naszyjnik oraz spinki z bursztynu. Jeśli pan marszałek przygotował dla Kate i Williama coś więcej, to najpewniej wręczy im to przy okazji wizyty w Teatrze Szekspirowskim, który odwiedzą - mówi Magdalena Skorupka-Kaczarek, rzecznik prezydenta Gdańska.

Obraz
© fot. pomorskie.eu

Para książęca otrzymała już szablę w prezydencie do Andrzeja Dudy oraz serwis z Bolesławca od jego żony. Dzieci Kate i Williama otrzymały polskie zabawki, a do tego przygotowano dla nich plac zabaw, namiot i konia na biegunach.

Program godzinowy wizyty książęcej pary we wtorek, 18 lipca 2017 r.
• godz. 12.20-13.40 – Muzeum Stutthof w Sztutowie
• godz. 15.00-15.35 – Długi Targ – spotkanie we Dworze Artusa z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, spacer w okolicach fontany Neptuna
• godz. 15.40-16.20 – Teatr Szekspirowski – spotkanie z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem
• godz. 16.35-17.20 – Europejskie Centrum Solidarności – spotkanie m.in. z Lechem Wałęsą

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także