Chcesz zmądrzeć? Muzykuj!

Chcesz zmądrzeć? Muzykuj!
Źródło zdjęć: © shutterstock

16.07.2015 10:24, aktual.: 24.07.2015 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Muzyka rozwija mózg dziecka. Lekcje gry na pianinie, brzdąkanie na gitarze w zaciszu własnego pokoju, gra w młodzieżowym zespole rockowym... Okazuje się, że takie zajęcia rozwijają zdolności intelektualne dzieci, pomagają im skoncentrować się i lepiej radzić sobie z emocjami.

Na Uniwersytecie w Vermont (College of Medicine) zakończyły się ostatnio ciekawe badania nad tym, jaki wpływ na rozwój mózgu dzieci ma gra na instrumencie muzycznym. Naukowcy pochylili się nad skanami mózgu 323 dzieci w wieku od 6 do 18 lat, które brały udział w zajęciach muzycznych – od sporadycznego sięgania po keybord, po codzienne lekcje pianina czy trąbki. Okazało się, że im dłużej młodzi ludzie ćwiczyli grę na instrumencie, tym lepiej rozwijała się ich kora mózgowa. U dzieci, które dużo i często muzykowały, lepsza była szczególnie zdolność koncentracji a także umiejętność kontroli negatywnych emocji i radzenia sobie z niepowodzeniami. - Powszechnie wiadomo, że podnosząc najpierw pięcio- a później dziesięcio- i piętnastokilogramowe ciężary, z czasem powiększamy bicepsy. Tak samo działa mózg. Nie powinno dziwić, że da się go wytrenować. - komentował na łamach The Washington Post wyniki badań dr. James Hudziak, który stoi za eksperymentem.

To dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy nie mogą odciągnąć swoich nastolatków od gitary czy perkusji. Okazuje się, że takie hobby może pomóc dziecku w radzeniu sobie z trudnymi emocjami typowymi dla okresu dojrzewania a nawet w... uzyskaniu lepszych ocen.

W odkryciu wzięły udział zdrowe dzieci, jednak zdaniem autora badań, wyniki mogą być też obiecujące dla tych z zaburzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także