Trwa ładowanie...

Ciąża po 50-tce? "Ewolucja na to nie pozwoli"

O tym, jaki jest optymalny wiek na zajście w ciążę, mówiła dr Barbara Grzechocińska.

d3wsojx

"Najpierw się wyszalej, potem myśl o potomstwie". "Młode matki mają więcej energii i łatwiej im nadążyć za pociechą". "Ciąża po 35-tce może zakończyć się chorobą dziecka". Ile osób, tyle opinii na temat macierzyństwa. To, czy zdecydujemy się na dziecko wcześniej, później, czy też w ogóle zależy od wielu czynników.

Dla lekarzy idealnym czasem dla kobiety na zajście w ciążę jest wiek do 30 lat. Nie wszystkie panie mają jednak partnera, którego widzą w roli ojca, bezpieczną sytuację materialną czy własne cztery kąty. Wiele z nas w pierwszej kolejności stawia na karierę zawodową, odkładając decyzję o byciu mamą na później. Biologia jednak nie może czekać w nieskończoność. O ile 35-letnie matki to nic niezwykłego, tak 50-latki, które oczekują na pierwsze dziecko, budzą mieszane emocje. Tak było w przypadku Janet Jackson. Niedawno media na całym świecie obiegła informacja, że 50-letnia wokalistka spodziewa się pierwszego dziecka.

Ginekolog i endokrynolog dr Barbara Grzechocińska w „Dzień Dobry TVN” wyjaśniała, czym może grozić tak późna ciąża.

- Częstość powikłań, takich jak nadciśnienie czy poronienia, rosną wraz z wiekiem. Pozostaje też kwestia rozwoju płodu. Komórki jajowe są tworzone wyłącznie w okresie płodowym. Około połowy ciąży jest ich najwięcej, a potem ich ubywa – mówiła specjalistka. I dodała: - Nie sądzę, by ewolucja sprawiła, że bez konsekwencji będziemy mogły rodzić w późnym wieku.

d3wsojx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wsojx