"Cichy zabójca" w ogrodzie. Atakuje po roztopach śniegu
Trawniki po zimie stają się siedliskiem pleśni śniegowej, którą wywołuje grzyb fusarium nivale. Jest trudna do zauważenia, więc może rozprzestrzenić się na cały ogród. Jak skutecznie się jej pozbyć?
Wiosna to czas, kiedy większość działkowców rozpoczyna prace w swoich ogrodach. Jednak w lutym i marcu często nasz ogród nie prezentuje się najlepiej, a trawa wymaga regeneracji. Jednym z powszechnych problemów, które mogą pojawić się po zimie, jest pleśń śniegowa.
Plamy z pleśni na trawniku. Skąd się biorą?
Pleśń śniegowa to choroba grzybicza, która dotyka trawy, byliny i niskie rośliny płożące w okresie zimowym. Wywołują ją zarodniki mające zdolność rozwijania się i bytowania w niskich temperaturach bliskich 0 stopni Celsjusza.
Obecność pleśni śniegowej jest zwykle zauważalna dopiero na wiosnę. Wówczas można zauważyć charakterystyczne białe lub szare plamy na powierzchni trawy o średnicy ok. 15-20 cm. W wilgotne, zimowe poranki mogą one zmieniać barwę na jasnoróżową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozbądź się pleśni z domu. Proste sposoby
Jak pozbyć się pleśni śniegowej z trawnika?
Konieczne jest staranne wygrabienie terenu. Dzięki temu procesowi możemy skutecznie usunąć z murawy powierzchniowe zanieczyszczenia. Najlepsze są grabie o gęstym uzębieniu.
Dodatkowo możemy poddać trawnik zabiegom wertykulacji i aeracji, które pomogą pozbyć się darni zainfekowanych niechcianymi grzybami. Zabiegi te nie tylko eliminują problem pleśni, ale także poprawiają ogólny stan trawy.
Po zakończeniu wstępnych działań naprawczych musimy skupić swoją uwagę na miejscach, które najbardziej ucierpiały z powodu pleśni śniegowej. W tych obszarach zaleca się usunięcie zainfekowanej roślinności wraz z ziemią na głębokości do ok. 10 cm.
W kolejnym kroku powstałe otwory wypełniamy nowym podłożem, po czym wysiewamy w tych miejscach nasiona traw regeneracyjnych. Specjalnie dobrane nasiona trawy renowacyjnej w krótkim czasie poprawią stan trawnika.
W końcowym etapie niezbędne jest spryskanie całego trawnika środkiem grzybobójczym. Ta czynność zapewni usunięcie pozostałych ognisk pleśni.
Zobacz też: Posiej zamiast trawy. Sąsiadom opadną szczęki
Zadbaj jesienią, a wiosną sobie podziękujesz
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się pleśni śniegowej wiosną, należy odpowiednio zadbać o trawnik jesienią. Zbyt późne nawożenie trawnika środkiem bogatym w azot niepotrzebnie pobudza trawę do wzrostu.
Duże znaczenie ma też ostatnie koszenie przed nadejściem chłodnych miesięcy. Pozostawienie zbyt wysokiej trawy może prowadzić do problemów ze śniegową pleśnią w przyszłym sezonie. Dlatego ważne jest, aby wykonać ostatnie koszenie trawy w połowie października i skrócić ją na wysokość ok. 4 cm.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl