GwiazdyCiemne strony modelingu

Ciemne strony modelingu

Ciemne strony modelingu

Życie modelki to nie tylko pokazy w Nowym Jorku, imprezy z gwiazdami w Londynie i sesje fotograficzne w Paryżu. Podróże, okazja poznania ciekawych ludzi i sława to plusy tego zawodu. Istnieje jednak również ciemna strona: restrykcyjna dieta, niskie zarobki, ciężka praca fizyczna, "życzliwe" koleżanki. Polskie supermodelki mówią o tym, z czym przyszło im się zmierzyć, gdy zaczynały karierę.

Życie modelki to nie tylko pokazy w Nowym Jorku, imprezy z gwiazdami w Londynie i sesje fotograficzne w Paryżu. Podróże, okazja poznania ciekawych ludzi i sława to plusy tego zawodu. Istnieje jednak również ciemna strona: restrykcyjna dieta, niskie zarobki, ciężka praca fizyczna, „życzliwe” koleżanki. Polskie supermodelki mówią o tym, z czym przyszło im się zmierzyć, gdy zaczynały karierę.

Choć teraz Anja Rubik jest na samym szczycie i rezyduje w pięciogwiazdkowych hotelach, to kiedy zaczynała pracę modelki, przyszło jej mieszkać w kiepskich warunkach. W wywiadzie dla „Gali” opowiada o swoim pierwszym paryskim mieszkaniu. „Miało 18 m kw., jedno malusieńkie okienko i było w nim cholernie zimno i ciemno. Łazienka była tak mała, że jak wychodziłam spod prysznica, to musiałam wejść do przedpokoju, żeby się wytrzeć. To mieszkanie było tragiczne. Dziwię się, że nie popełniłam tam samobójstwa”. Rubik przestrzega też początkujące modelki przed tzw. sponsorami i opiekunami oraz zaleca wybór dobrej agencji z doświadczeniem i renomą.

Tekst: Zuzanna Menkes

(alp/sr), kobieta.wp.pl

1 / 9

Karolina Malinowska

Obraz
© AKPA

Kiedyś wzięta modelka, dziś znawczyni mody, stylistka i mama na pełny etat. Jest zdania, że pokusy, nieodpowiednie towarzystwo, łatwe zarobki, to nieodłączna ciemna strona zawodu modelki i trzeba wiedzieć, jak się przed tym bronić. Karolina unikała uczestniczenia w tzw. after show party i imprezach dla sponsorów. „Jeśli traktujesz pracę jak pracę, to nic ci nie grozi. Gorzej, jeśli, jak to określa mój znajomy, „idziesz na wynik”, nie zwracając uwagi na konsekwencje. Myślę, że to problem początkujących modelek, które mimo wszystko mają niskie poczucie własnej wartości i przesadnie zależy im na akceptacji ludzi z branży. A ci potrafią być obłudni”, podkreśla Malinowska.

2 / 9

Zuzanna Bijoch

Obraz
© Eastnews

Ulubienica Karla Lagerfelda przyznaje, że w modelingu najbardziej cieszy ją możliwość zwiedzania świata. Ciemną stroną tego zawodu jest, według modelki, wielka samotność. „Dopada ona każdą dziewczynę. Na szczęście ja mam oparcie w rodzinie. Rodzice zawsze mówią mi, że mogę wrócić do domu, w każdej chwili”, powiedziała Bijoch w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

3 / 9

Agnieszka Maciąg

Obraz
© AKPA

Pracę modelki zaczynała we wczesnych latach 90. i uważa, że w tej branży najtrudniejsze wcale nie jest chodzenie po wybiegu ani też pozowanie do zdjęć. „Trudne jest to, że często jesteśmy ubierane w rzeczy, które niezbyt nam się podobają. Mamy makijaż, który zupełnie nam nie odpowiada. I wydaje nam się, że wyglądamy brzydko i że to nie jesteśmy my. Odnalezienie się w tym, żeby dobrze się czuć i to sprzedać, było trudne”. Maciąg mówi też o tym, że profesjonalna modelka musi walczyć non stop z fizycznym zmęczeniem i bólem.

4 / 9

Magdalena Mielcarz

Obraz
© AKPA

W wywiadzie dla „Gali” modelka burzy piękny obraz modelingu. „Przeciętny człowiek myśli, że zarabiamy kupę kasy, wchodzimy do miejsc niedostępnych, mamy mnóstwo wolnego czasu. A ta ukryta część prawdy jest taka, że „za kulisami” dostajesz równo lanie w dupę. Czeka cię bezlitosna krytyka, która albo cię wzmocni, albo polegniesz od niej kompletnie”.

Mielcarz przestrzega młode modelki przed niewłaściwym towarzystwem, którego zawsze starała się unikać. „Bałam się takiej konfrontacji, że np. dam się namówić i gdzieś pójdziemy we dwoje, i co będzie dalej? A jak ten facet będzie czegoś ode mnie chciał? Co ja zrobię? Kto mnie obroni? Kto mnie uratuje? Wiedziałam, że muszę się od tych mężczyzn trzymać z daleka, na odległość kija, bo wtedy zawsze zdążę uciec”.

5 / 9

Paulina Tomborowska

Obraz
© AKPA

Dziennikarka i była modelka zaproszona do programu „Dzień Dobry TVN” opowiedziała o zagrożeniach, jakie mogą czyhać na młode dziewczyny zaczynające pracę w modelingu. Paulina potwierdziła, że szokujące doniesienia dotyczące uzależnień w środowisku modelek, wykorzystywania seksualnego, głodzenia się i nadużywania leków są w dużej mierze prawdziwe. Tomborowska podkreśliła, że modelki bardzo często cierpią na depresję. „Zderzenie z brutalną rzeczywistością i rewidowanie bajecznych wyobrażeń jest niezwykle bolesne. Czternastolatki, które zaczynają pracę, nie wiedzą nic o świecie dorosłych, w jaki są wrzucane”.

6 / 9

Anna Jagodzińska

Obraz
© AKPA

Gwiazda uważa, że większość rozpoczynających karierę dziewczyn przeżywa wielki szok, gdy z domu rodzinnego, spod opiekuńczych skrzydeł rodziców, trafiają w zupełnie inne otoczenie. Ona sama pamięta szok, gdy pierwszy raz pojechała do Japonii. „Zostałam wrzucona na głęboką wodę. Pierwsze dwa tygodnie były przerażające, bo trafiłam tam z domu, od mamy, gdzie wszystko miałam podsuwane pod nos”, powiedziała Ania. Twierdzi też, że nie istnieje cos takiego jak przyjaźnie między modelkami. „Nie dzwonimy do siebie, żeby pogadać czy umówić się na kawę. Każda żyje swoim życiem”, twierdzi.

7 / 9

Agnieszka Orzechowska

Obraz
© AKPA

„Polska Angelina” podkreśla, że dużo osób uważa, iż praca modelki to czysta przyjemność, sława oraz niekończące się zaproszenia na najlepsze imprezy. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. „Kilkugodzinne pozowanie, często w ciężkich warunkach, oraz ciągła dyscyplina, żeby utrzymać wagę i dobrą formę, to naprawdę ciężka praca. Nie da się też ukryć, że w tym środowisku spotyka się dużo czarnych owiec oraz bajkopisarzy”, podkreśla Orzechowska i apeluje do młodych dziewcząt, aby starały się zachować zdrowy rozsadek i nie ufały wszystkim od razu.

8 / 9

Ilona Felicjańska

Obraz
© AKPA

Początkująca pisarka doradza dziewczynom, które rozpoczynają karierę w branży, aby upewniły się, czy agencja, w której zamierzają pracować, nie jest zwykłym domem publicznym. „Gdy młode zakompleksione dziewczyny trafią do takiej agencji i dowiedzą się, jak szybko można zarobić niezłe pieniądze, to niestety mogą temu ulec”, mówi Ilona w wywiadzie. Felicjańska przyznaje, że gdy rozpoczynała karierę, jej też przydarzył się podobny incydent. „Znany fotograf, z którym pracowałam, wysłał mnie do wpływowego milionera w Grecji. Gdy tylko zauważyłam, że to wszystko nie idzie w tym kierunku, co trzeba, powiedziałam, że przyjechałam tylko po to, by odbyć sesje zdjęciowe i zostałam odesłana do Polski”.

9 / 9

Magdalena Frąckowiak

Obraz
© AKPA

Nasz polska reprezentantka wśród aniołków „Victoria’s Secret” uważa, że w pracy modelki istotne jest to, aby mieć jeszcze jakieś życie poza modelingiem. „Do niedawna priorytetem była dla mnie praca. Oczywiście jestem dumna ze swoich osiągnięć, ale wiem też, że prawdziwym spełnieniem jest takie zwyczajne, ludzkie szczęście”, mówi w wywiadzie dla „Glamour” i podkreśla, że praca modelki jest bardzo powierzchowna i łatwo się w niej zatracić. „Karmi twoje ego, ale nie daje ci tego, co w życiu najważniejsze: prawdziwej miłości oraz przyjaźni”.

Tekst: Zuzanna Menkes

(alp/sr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)