Selen
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Jana Lubińskiego w Klinice Genetyki szpitala na szczecińskich Pomorzanach przez 12 lat prowadził badania i testy kliniczne. Ich efektem jest suplement z selenem.
- Wiedza, do której doszliśmy jest kompletnie nowa na świecie - tłumaczy prof. Lubiński. - Nikt wcześniej nie doszedł do takich wniosków. Zanim powstanie standard w zaleceniach diety antyrakowej, minie na pewno wiele lat.
Poziom selenu u każdej osoby jest inny. By wiedzieć, jak go uregulować trzeba byłoby przeprowadzić badanie poziomu tego pierwiastka w organizmie. Okazuje się jednak, że i tak jego poziom u Polaków jest zbyt niski. O połowę mniejszy niż np. u mieszkańców USA. - Aż 95 proc. Polaków ma zbyt niski poziom selenu w organizmie - podkreśla prof. Lubiński.
Zdaniem szczecińskich naukowców poziom selenu można regulować także za pomocą produktów spożywczych. Najwięcej selenu jest w soczewicy, sproszkowanych borowikach (w świeżych jest go mniej) oraz w orzechach, głównie orzechach brazylijskich, włoskich i tzw. nerkowcach.