Swędzi, piecze, łuszczy się - najczęściej w ten sposób twoja skóra reaguje, gdy coś jej dolega. Czasem to tylko kwestia źle dobranych kosmetyków, ale taka reakcja może być też zwiastunem wielu groźnych chorób. Jak je rozpoznać i kiedy dolegliwości skóry sygnalizują, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego?
Swędzi, piecze, łuszczy się - najczęściej w ten sposób twoja skóra reaguje, gdy coś jej dolega. Czasem to tylko kwestia źle dobranych kosmetyków, ale taka reakcja może być też zwiastunem wielu groźnych chorób. Jak je rozpoznać i kiedy dolegliwości skóry sygnalizują, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego?
(mpi/mtr), kobieta.wp.pl
Uporczywy świąd
Jeśli na twojej skórze nie ma widocznych zmian, które mogą być przyczyną swędzenia, a mimo to dokucza ci uczucie świądu - powinnaś zgłosić się do lekarza, którzy zleci odpowiednie badania. Przyczyn takiego stanu może być bowiem wiele. Nadmierne swędzenie połączone z intensywnym złuszczaniem się naskórka z całego ciała występuje przy chorobach tarczycy (nadczynności i niedoczynności). Świąd skóry na łydkach i przedramionach bywa sygnałem zaawansowanej postaci zapalenia wątroby, które długo (np. w przypadku zakażenia wirusem typu C) nie wywołuje żadnych łatwo zauważalnych objawów. Uporczywy świąd skóry może być także jednym z pierwszych, odczuwalnych objawów cukrzycy (u osób młodszych zazwyczaj swędzi jedno miejsce na ciele). Zdarza się, że świąd wywołują toksyny tasiemca, glisty czy też innych pasożytów. Niekiedy swędzenie jest pierwszym sygnałem choroby nowotworowej i pojawia się znacznie wcześniej, niż wystąpią inne objawy.
Sucha lub wilgotna
Gdy twoja skóra jest sucha, a przy tym zimna - jej stan może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Nadmierna suchość to też sygnał niedoboru potasu. Szorstka skóra na grzbietach rąk i kolanach to znak niedoboru witaminy PP. Łuszczenie i rogowacenie naskórka występuje, gdy masz za mało witaminy C lub A. Gdy skóra jest ciepła i wilgotna - możesz cierpieć na nadczynność tarczycy. Jeśli nagle oblewasz się potem, to znak, że możesz cierpieć na cukrzycę. Na obfite poty, które dokuczają nocą, skarżą się chorzy na gruźlicę, ale często jest to też objaw nowotworów układu chłonnego. W tym przypadku oprócz potów występuje ogólne osłabienie i brak apetytu.
Niepokojąca zmiana barwy
Zwróć uwagę na kolor swojej skóry. Gdy zauważysz zmiany - warto poradzić się lekarza, gdyż może to być sygnał, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Bladość twarzy może świadczyć o zwykłym zmęczeniu, ale także o anemii, zaburzeniach pracy serca czy układu trawiennego. Blade policzki i czoło sygnalizują niedociśnienie, natomiast zaczerwienione policzki i czerwony, guzowaty nos z żyłkami mają często osoby cierpiące na nadciśnienie. Gdy jesz dużo warzyw i owoców zawierających karoten - twoja cera staje się ciemniejsza i nabiera żółtego odcienia. Ale zażółcenie jest także objawem żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki. Żółte zabarwienie skóry koło ust oraz oczu sygnalizuje zaburzenia pęcherzyka żółciowego. Skóra szaroziemista występuje przy przewlekłej chorobie nerek. Zabarwienie sinoniebieskie może sygnalizować choroby płuc i serca.
(mpi/mtr), kobieta.wp.pl
Podatność na siniaki
Wystarczy nawet niewielki ucisk, a na twoim ciele pojawiają się krwawe wybroczyny. Ta przypadłość często jest związana z fazami cyklu miesiączkowego: podczas miesiączki naczynia krwionośne są bardziej osłabione, a więc i podatność na siniaki wzrasta. Może też sygnalizować zaburzenia krzepliwości krwi i niedobór witaminy C. Niestety siniaki mogą być też sygnałem innych chorób. Bladość, zmęczenie i samoistne siniaki występują przy białaczce, mogą tez sygnalizować choroby wątroby. Jeśli towarzyszy im osłabienie, bezsenność, brak apetytu, spadek wagi, bóle głowy - mogą świadczyć o niewydolności nerek.