Trwa ładowanie...

Czy opalanie wpływa na skuteczność antykoncepcji?

Mam 21 lat i zdecydowałam się rozpocząć życie seksualne z moim chłopakiem. Zaopatrzyłam się w dwa środki antykoncepcyjne: plastry i prezerwatywy. Czy korzystanie z solarium wpływa negatywnie na działanie plastra?

Share
Czy opalanie wpływa na skuteczność antykoncepcji?
d1g9nou

Mam 21 lat i zdecydowałam się rozpocząć życie seksualne z moim chłopakiem. Zaopatrzyłam się w dwa środki antykoncepcyjne: plastry i prezerwatywy. Czy jest to wystarczające zabezpieczenie? Czy korzystanie z solarium wpływa negatywnie na działanie plastra?

Używanie dwóch środków antykoncepcyjnych zwiększa pewność zabezpieczenia choć plastry hormonalne i tak należą do najbardziej pewnej metody antykoncepcji. Indeks Pearla dla tej metody wynosi 1,0 czyli 1 nieplanowana ciąża na sto par stosujących tę metodę w ciągu roku. Plastry antykoncepcyjne Evra znane w Polsce od 2003 roku stosuje sie w postaci 3 plastrów, przyklejanych jeden na tydzień w dowolne miejsce ( oprócz piersi) z jednym tygodniem przerwy.

Najlepsze miejsce na ich naklejenie to pośladki, ramię, łopatka lub podbrzusze. Przyklejamy je zawsze w pierwszym dniu cyklu , następne dwa w odstępach tygodniowych. W czasie siedmiodniowej przerwy występuje krwawienie. Normalne czynności jak kąpiel, prysznic, ćwiczenia fizyczne, opalanie nie wpływają na działanie plastra. Nie należy jednak naklejać plastra na skórę podrażnioną, zaczerwienioną lub uszkodzoną a wiec również podrażnioną po opalaniu na solarium.

d1g9nou

Prezerwatywa to zdecydowanie najbardziej popularny i praktycznie jedyny środek antykoncepcyjny stosowany przez mężczyzn. Działa na zasadzie fizycznej bariery , powstrzymującej nasienie przed dostaniem się do pochwy kobiety. Nie jest to najbardziej skuteczna metoda antykoncepcji, jej skuteczność jest średnia i zależy w dużym stopniu od wprawy w posługiwaniu się prezerwatywą Indeks Pearla dla tej metody wynosi 5-12/100. Dodatkowo jednak prawidłowo zastosowana prezerwatywa chroni partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1g9nou

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g9nou
d1g9nou