Czy perfumy mogą stracić ważność?
Perfumy, w przeciwieństwie do jogurtu czy naturalnego mydła, nie mają konkretnej daty ważności. To, jak długo będą przydatne do użycia, zależy od składników, jakie zawierają i sposobu ich przechowywania.
13.11.2015 | aktual.: 15.11.2015 10:29
Perfumy, w przeciwieństwie do jogurtu czy naturalnego mydła, nie mają konkretnej daty ważności. To, jak długo będą przydatne do użycia, zależy od składników, jakie zawierają i sposobu ich przechowywania.
Wszystkie kosmetyki, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, muszą posiadać informację o przydatności do użycia od momentu otwarcia danego produktu. Oznaczenie to, w postaci graficznego symbolu słoiczka i liczby oraz litery M (np. 12 M) nie zawsze pojawia się na butelkach perfum. Ponadto, jeśli kosmetyk ma okres przydatności dłuższy niż 30 miesięcy, producent nie jest zobowiązany o tym informować. Co za tym idzie, na większość flakonów perfum nie znajdziemy takich informacji. A przecież doskonale wiemy, że niektóre perfumy wietrzeją po kilku miesiącach, inne z czasem nabierają mocy. Co więc zrobić, aby nasze zapachy były piękne i trwałe?
Przede wszystkim, trzeba zwracać uwagę na to, z czego są zrobione. Perfumy na bazie mocniejszych, cięższych nut dłużej zachowują trwałość. Orientalne kompozycje jak Yves Saint Laurent Opium czy Calvin Klein Obsession to najlepsze przykłady. Zawierają mocne, drzewne nuty jak patchouli czy wetiwer, które z czasem pachną jeszcze lepiej. Lekkie, cytrusowe czy kwiatowe zapachu nie będą tak trwałe i szybciej się ulatniają. Jeśli więc jesteś fanką uroczej Daisy Eau So Fresh od Marka Jacobsa zastanów się nad zakupem mniejszego flakonu.
Miejsce, w którym przechowujesz perfumy, ma ogromne znaczenie dla ich trwałości. Bezpośrednie działanie światła i ciepła błyskawicznie „wykończy” nawet najbardziej trwałe perfumy. Co za tym idzie, trzymanie flakoników w łazience to wyjątkowo kiepski pomysł. Trzymaj je na toaletce w sypialni, na komodzie w przedpokoju lub nawet w szufladzie z bielizną, aby zwiększyć szanse zapachu na przetrwanie.
Większość twoich flakoników pozbawiona jest nakrętek? To kolejny powód, dla którego perfumy nie są zbyt trwałe. Powietrze działa na zapachy równie negatywnie, co słońce. Dlatego tak ważnym jest, aby nie tylko nie gubić nakrętek (wiem, to bywa trudne), ale przede wszystkim – używać ich! Dokładnie zamknięte perfumy pachną dłużej. Jeśli zaś wybierasz wersje mini, idealne do podróży, zdecyduj się na perfumy w kremie czy wosku zamiast tych w kulce. Olejki zawarte w wosku na dłużej wiążą zapach i sprawiają, że trudniej się on ulatania.
usuwane. Jeśli więc do tej pory nie przekonałaś się do szczotki, która zgarnęła już setki nagród, niech rekomendacja Chewbaki (i Moc) będzie z tobą podczas następnej wyprawy do drogerii.
Aleksandra Kisiel/ Kobieta WP