Czy zdrowe obuwie może być ładne? Szukamy najlepszych opcji na lato
Zdrowe buty kojarzą nam się z brzydkimi, masywnymi buciorami, w których trudno poczuć się kobieco. Tymczasem komfortowe i ładne modele to kwestia kilku istotnych parametrów, które nie muszą negatywnie wpływać na wygląd obuwia. Zobacz nasze propozycje butów, za które twoje nogi będą ci wdzięczne.
02.07.2018 | aktual.: 02.07.2018 16:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zamiast szpilek – wybierz koturny
Czy zdrowe buty to tylko brzydkie obuwie ortopedyczne? Nie! Aby bowiem nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, wystarczy dobrać właściwy kształt obuwia, rozmiar i fason, który nie nadwyręży stopy, np. zbyt wysokim obcasem. Wśród butów na średniej koturnie - uznawanych za najzdrowsze - znajdziesz sporo ładnych modeli na lato. Uprzedzamy, że nie chodzi o każde koturny, bo nie powinny być one za wysokie. Jeśli twoje nogi puchną latem, postaraj się wybrać umiarkowanie wysokie. Wystarczy, że pięta jest uniesiona o 2-3 centymetry w stosunku do reszty stopy, a komfort chodzenia w takich butach jest znacznie wyższy. Buty o całkiem płaskiej podeszwie nie są zbyt zdrowe, zwłaszcza kiedy często i dużo chodzimy po płaskiej i bardzo twardej nawierzchni. Dobrze się sprawdzą także modele na niewysokim, stabilnym słupku.
Wygodne buty, w których przechodzisz całe lato
Spód stopy nie jest płaski, dlatego też płaskie nie powinny być wkładki naszego obuwia. Niestety odpowiednio wyprofilowaną wkładkę ma niewiele modeli, a szczególnie trudno znaleźć je w czółenkach i szpilkach. Uwielbiane przez kobiety szpilki warto wkładać tylko na większe okazje, bo noszenie ich przez cały czas może skutkować dolegliwościami kręgosłupa lub powstaniem nieestetycznych żylaków. Stąd, gdy tylko jest taka możliwość, zamieniajmy je na buty, które są dopasowane do stóp anatomicznie, jak np. cenione za wygodę i trwałość klapki Birkenstock.
Zdrowe obuwie powinno być wykonane z odpowiednich materiałów, przyjaznych skórze. Nie ma znaczenia, czy jest to obuwie wiosenne, letnie, jesienne, zimowe czy przejściowe. Buty zawsze powinny mieć wkładkę ze skóry naturalnej lub materiału, który pozwala skórze oddychać.
Ładne i zdrowe sandały
Latem najchętniej wybieramy minimalistyczne sandałki z kilku pasków i na dość płaskiej podeszwie. Takie buty są niedrogie i ładne, a w sklepach jest wiele ciekawych modeli. Jednak zdrowsze dla nóg będą te stabilniejsze, niższe i bardziej masywne. Paski takich sandałów powinny przytrzymywać stopę i dobrze ją obejmować. Korzystna dla zdrowia podeszwa powinna mieć lekko anatomiczny kształt i zapobiegać ślizganiu się stopy.
Jakich butów unikać?
Ważna kwestia to dobrze dobrany rozmiar – nie tylko pod kątem długości wkładki, ale też szerokości stopy. Osoby o szerszych stopach powinny decydować się na właściwą tęgość obuwia, którą oznacza się na opakowaniach kolejnymi literami alfabetu. Tęgość G jest uśredniona. Jeśli twoje stopy są szersze niż przeciętne, noszenie zbyt wąskich butów może powodować deformację stopy, zwłaszcza w obrębie palców. Z kolei noszenie za szerokich jest zwyczajnie niewygodne i w pewnych sytuacjach może prowadzić do urazów, kiedy stopa przesuwa się w bucie przy każdym kroku.