Trwa ładowanie...

Czytelniczki sagi o Greyu częściej wybierają agresywnych partnerów

Dorosłe kobiety w młodym wieku, które czytają popularny romans „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, wykazują większą tendencję do zaburzeń w jedzeniu oraz mają partnerów, którzy wykazują się agresją słowną – informują badacze w „Journal of Womens Health”.

Czytelniczki sagi o Greyu częściej wybierają agresywnych partnerówŹródło: 123RF
dwut52a
dwut52a

Dorosłe kobiety w młodym wieku, które czytają popularny romans „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, wykazują większą tendencję do zaburzeń w jedzeniu, nadmiernego picia oraz mają partnerów, którzy odznaczają się agresją słowną – informują badacze w „Journal of Womens Health”.

Co więcej, wśród kobiet, które przeczytały wszystkie trzy części erotycznej serii, występuje większa tendencja do nadmiernego spożywania alkoholu oraz posiadania dużej liczby partnerów seksualnych.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych pod kierunkiem Amy Bonomi z Uniwersytetu w Michigan przebadali ponad 650 kobiet. W badaniach stwierdzono jedynie współwystępowanie obu czynników (lektura oraz tryb życia), natomiast nie dociekano, czy zidentyfikowane tendencje pojawiły się przed lekturą, czy w jej wyniku.

dwut52a

Jest to jedno z pierwszych badań, które analizuje związek pomiędzy zdrowotnymi czynnikami ryzyka a popularną literaturą opisującą przemoc wobec kobiet. Dotąd prowadzono badania np. nad wpływem oglądania przemocy w telewizji na przemoc w realnym życiu czy oddziaływanie magazynów kobiecych na obsesję na punkcie obrazu własnego ciała.

Jak wynika z ich obserwacji, młode dorosłe kobiety w wieku 18-24 lata, czytelniczki romansu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, wykazują większą niż przeciętna tendencję do zaburzeń w jedzeniu, a ich partnerzy częściej odznaczają się agresją słowną.

Badacze zaznaczają, że wiek 18-24 jest okresem kształtowania się większej intymności seksualnej w związkach. W porównaniu z uczestniczkami badań, które nie czytały książki, czytelniczki romansu o 25 proc. częściej wybierały partnera, który je obrażał, o 34 proc. częściej ich partnerzy wykazywali tendencję do stalkingu, a o ponad 75 proc. częściej używały środków odchudzających lub pościły dłużej niż dobę.

Czytelniczki całej serii były o 65 proc. bardziej skłonne do nadmiernego spożywania alkoholu oraz o 63 proc. - do posiadania pięciu lub więcej partnerów seksualnych w dotychczasowym życiu.

(fot. Instagram)
Źródło: (fot. Instagram)

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” sprzedało się dotąd w ponad 100 mln egzemplarzy. Na początek 2015 r. planowana jest adaptacja filmowa książki.

(PAP)/(mtr), kobieta.wp.pl

dwut52a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwut52a