Prozdrowotne właściwości jabłek
Jedząc jabłka, zazwyczaj skupiamy się na soczystym miąższu, ale to gniazda nasienne i skórka są najcenniejszymi częściami tego produktu. W nich skrywa się najwięcej pektyn, czyli substancji o właściwościach oczyszczających, które dodatkowo regulują florę bakteryjną jelit, zapobiegają zaparciom, zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a także ograniczają ryzyko miażdżycy i zawału serca.
Zdaniem naukowców, jedząc 2 średnie jabłka dziennie (o zawartości ok. 15 gramów pektyn) możemy skutecznie obniżyć poziom "złego" cholesterolu.
Jabłka dostarczają również sporych dawek witaminy C (jedna sztuka stanowi 18 proc. dziennego zapotrzebowania), która pomaga zwalczać wolne rodniki, a w połączeniu z witaminą P uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, tym samym zapobiegając nieestetycznym "pajączkom" na skórze. Warto wiedzieć, że najwięcej witaminy C zawierają dojrzałe owoce, które rosły na nasłonecznionej stronie jabłoni. Wyznacznikiem będzie też smak - kwaśniejsze odmiany są bogatsze w ten składnik.
Uwaga! Przygotowując jabłka, używajmy nierdzewiejących noży i plastikowych tarek, dzięki czemu nie pozbawimy ich wartości odżywczych.