FitnessDlaczego "włosy bolą"? Przyczyn może być kilka

    Dlaczego "włosy bolą"? Przyczyn może być kilka

    Dlaczego "włosy bolą"? Przyczyn może być kilka
    Źródło zdjęć: © Pixabay.com
    1 / 6

    Ekspert radzi

    Obraz
    © Pixabay.com

    Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś tego na własnej skórze, wiesz, co mamy na myśli – "bolesne włosy". Pieczenie, swędzenie skóry głowy, tkliwość przy dotykaniu. Objawom często towarzyszy wypadnie włosów. Nie, nie jest to wyimaginowany ból, a realny stan, który może mieć wiele przyczyn. Co więcej, ma on swoje naukowe uzasadnienie.

    2 / 6

    Uwolnij włosy

    Obraz
    © 123RF.COM

    Wysoko upięte koczki, dobierane warkocze, końskie ogony, a nawet za ciasna czapka, mogą uszkodzić mieszki włosowe, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. – Przyczyną bólu może być zapalenie mieszków włosowych – wyjaśnia dr Debra Jaliman, dermatolog z Nowego Jorku. Włosom oraz skórze głowy szkodzą również ostro zakończone wsuwki i spinki. Specjaliści radzą, by nie nosić takich fryzur częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Nie należy również kłaść się spać z ciasno upiętymi włosami, w końcu one także muszą odpocząć. Wybierajmy zatem luźne, miękkie frotki i nie naciągajmy zbyt mocno włosów, by nie nadwyrężyć cebulek. W przeciwnym razie narazimy się nie tylko na ból, ale możemy również doprowadzić do tego, że kosmyki zaczną wypadać.

    3 / 6

    Detoks

    Obraz
    © Shutterstock.com

    Suchy szampon to must have na półce niejednej kobiety. Jest niezastąpiony, gdy nie zdążymy umyć i wysuszyć włosów przed wyjściem do pracy lub po treningu. Używanie tego produktu od czasu do czasu nie powinno nikomu zaszkodzić, jeśli jednak sięgamy po niego kilka razy w tygodniu, możemy narazić się na ból wywolany nadmiernym przesuszeniem skóry głowy. Dodatkowo, wiele kobiet używa suchego szamponu w nieprawidłowy sposób, zamiast rozpylać go jedynie na włosy, spryskuje obficie również skórę głowy. Stanowi to doskonałą pożywkę dla bakterii, a to prowadzi do powstania stanu zapalnego, swędzenia i bólu.

    4 / 6

    Zbyt częste mycie również szkodzi

    Obraz
    © Shutterstock.com

    Lubisz, kiedy fryzura jest zawsze świeża, a włosy puszyste i lekkie, dlatego myjesz je codziennie? Mamy złą wiadomość, zbyt częste mycie również może szkodzić, ponieważ zaburza pH skóry głowy. Dodatkowo, silnie oczyszczające szampony, których używamy na co dzień wysuszają i prowadzą do stanów zapalnych takich jak łojotokowe zapalenie. Wywołuje to odwrotny skutek, ponieważ włosy zaczynają się przetłuszczać, a skóra boli przy każdym dotknięciu. Debra Jaliman radzi, by sięgnąć po delikatne kosmetyki, przeznaczone np. dla dzieci.

    5 / 6

    Farbowanie

    Obraz
    © 123RF.COM

    Kolejną przyczyną "bólu włosów" może być farbowanie lub rozjaśnianie włosów. Substancje zawarte w farbach do włosów zmieniają poziom pH skóry głowy. Wieloletnie farbowanie włosów może również doprowadzić do rozwinięcia się nietolerancji na jeden ze składników farby. Objawy? Pieczenie, swędzenie i ból. Z kolei rozjaśniacz podrażnia skórę głowy, co również wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Czasem jedynym ratunkiem jest więc zaprzestanie farbowania włosów lub miejscowa kuracja sterydowa.

    6 / 6

    Najważniejsza jest profilaktyka

    Obraz
    © iStock.com

    Ból włosów może również występować u osób, które cierpią na migrenę. Mamy wówczas do czynienia z tzw. allodynią. Chory odczuwa nieprzyjemne dolegliwości na skutek oddziaływania bodźca, który u zdrowych ludzi nie wywołuje bólu. Bolesne może więc być szczotkowanie włosów, noszenie czapki lub luźnego kucyka, a nawet spłukiwanie włosów pod prysznicem. Specjaliści ostrzegają, że wysoko upięta fryzura lub ciasny warkocz mogą być pierwszym krokiem prowadzącym do migreny.

    włosycodzienne mycie włosówpielegnacja włosów
    Komentarze (4)