Żyją w całej Polsce. Teraz lepiej zejdź im z drogi

Dlaczego wrony mogą zaatakować ludzi?
Dlaczego wrony mogą zaatakować ludzi?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.05.2024 15:02, aktual.: 01.05.2024 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio coraz częściej słyszy się o niespodziewanych atakach wron na ludzi. - Wrona na pewno nie atakuje nikogo bez powodu. Do takich zdarzeń może dochodzić w maju i czerwcu, gdy małe wronięta uczą się wylatywać z gniazd - tłumaczy prof. Maciej Luniak, ornitolog.

Można je spotkać niemal wszędzie. Zamieszkują wsie, lasy, łąki, góry, a nawet wielkie miasta. Gdy człowiek się do nich zbliża, zazwyczaj w popłochu odlatują, jednak może zdarzyć się tak, że nas zaatakują. Okazuje się, że mają ku temu ważny powód.

Wrony atakują?

W 2023 r. głośno było o pewnej kobiecie z warszawskiej Białołęki, którą zaatakowały wrony. Kobieta spacerowała wówczas po okolicy ze swoim psem. Podczas ucieczki niestety potknęła się i upadła, doznając przy tym dodatkowych obrażeń. Jak sama zdradziła na jednej z sąsiedzkich grup na Facebooku, później musiała zaszczepić się przeciwko tężcowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podobne sytuacje mają miejsca także w innych krajach, o czym można przekonać się, przeglądając media społecznościowe, gdzie znajdziemy wiele filmików, na których widać, jak wrony atakują ludzi.

Kiedy wrona może zaatakować?

Wrony uznawane są za niezwykle inteligentne stworzenia. Eksperci uważają nawet, że potrafią robić swego rodzaju narzędzia, które ułatwią im zdobywanie pożywienia. Co więcej, później także o nie dbają. Dlaczego w takim razie ptaki te mogą się stać w stosunku do ludzi agresywne?

- Wrona na pewno nie atakuje nikogo bez powodu. Do takich zdarzeń może dochodzić w maju i czerwcu, gdy małe wronięta uczą się wylatywać z gniazd. Rodzice naturalnie bronią swojego terytorium, dlatego odstraszają ludzi i inne zwierzęta, które odbierają jako zagrożenie. Na pewno jednak na nikogo nie polują — zdradził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" ornitolog prof. Maciej Luniak.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
wronaptakiataki zwierząt na ludzi
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także