Domowe farbowanie włosów w 7 krokach, czyli zrób to sama łatwo i dobrze!
Farbowanie włosów to chyba najpopularniejszy zabieg fryzjerski wśród kobiet. Włosy malujemy, żeby ukryć siwiznę, zmienić wizerunek lub po prostu odświeżyć fryzurę. Choć wiele pań z zamiarem koloryzacji włosów udaje się do fryzjera, zabieg łatwo i szybko można wykonać w domu. Jak farbować włosy w domu?
03.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Faza pierwsza, czyli przygotowanie do koloryzacji włosów
Nic z pięknego koloru nie będzie, jeśli włosy nie zostaną odpowiednio przygotowane do koloryzacji. Chociaż zaraz po malowaniu włosy są świeże i miękkie, to należy pamiętać, że jest to efekt tymczasowy. Jeśli włosy nie są odpowiednio mocne i zdrowe jeszcze przed zabiegiem fryzura zaczyna się puszyć, tracąc na atrakcyjności.
Dlatego krok pierwszy w koloryzacji włosów w domu, a i również u fryzjera, to odpowiednia pielęgnacja. Do tego celu używać można masek i odżywek z drogerii lub domowych maseczek z produktów naturalnych.
Krok drugi, na 2 – 3 dni przed samym malowaniem włosów w domu, to zaniechanie mycia włosów. Szampony bowiem wymywają naturalną ochronę włosa, tę samą, która decyduje o przetłuszczaniu. W tym momencie można także przeprowadzić próbę alergiczną na wąskim kosmyku.
Malowanie włosów w domu – faza zasadnicza
Kolejnym krokiem podczas koloryzacji włosów jest przygotowanie miejsca pracy. Na blacie należy położyć wszystkie potrzebne rzeczy tak, aby były pod ręką. Będą to: miseczka na farbę (to w niej miesza się ją z podkładem), gumowe lub foliowe rękawiczki, pędzelek i grzebień z grubymi ząbkami. Przygotowanie akcesoriów jest ważne, ponieważ rozrobiona farba do malowania włosów szybko się utlenia. Wystarczy parę minut i nie będzie już przydatna do użycia.
Farby do włosów we wszystkich odcieniach znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Krok numer cztery to rozczesanie włosów i podzielenie ich na segmenty. Malowanie włosów należy rozpocząć od nasad. Najlepiej robić co 1,5 – 2 cm kolejne przedziałki tak, żeby żadna partia przy skórze nie została pominięta. Dokładne informacje na temat nakładania farby znaleźć można w ulotce zawartej w opakowaniu.
Następny krok polega na nałożeniu preparatu na resztę włosów, z zastrzeżeniem, że powinien to być kierunek od nasady po końce. Końcówki włosów są bowiem najcieńsze, a więc i pigment farby wchłania się w nie najszybciej. W farbowaniu reszty włosów również warto zastosować metodę segmentowania.
Faza numer sześć: koloryzowane włosy należy przetrzymać z farbą przez taki czas, jaki rekomenduje producent. Nie można owijać głowy ręcznikiem ani folią, żeby nie przegrzać włosów. Po wyznaczonym czasie farbę należy dokładnie spłukać wodą, do momentu, aż woda będzie transparentna.
Pielęgnacja farbowanych włosów, czyli wisienka na torcie
Każdy zabieg na włosy związany z użyciem preparatów chemicznych albo ciepła pozostawia po sobie ślady w postaci osłabienia czy wysuszenia. Dlatego właśnie po koloryzacji włosów warto zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Zatem ostatnim, siódmym już krokiem będzie systematyczne nawilżanie i regeneracja włosów za pomocą maseczek naturalnych albo odżywek dostępnych w drogeriach.