Trwa ładowanie...
d3t4xfk

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to nie tylko problem zdrowotny, ale także estetyczny. Kosmyki bardzo szybko stają się nieświeże, a fryzura traci objętość. Jak ograniczyć wydzielanie sebum?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przetłuszczające się włosy to problem wielu kobiet
Przetłuszczające się włosy to problem wielu kobiet (Fotolia)
d3t4xfk

Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów może być spowodowane kilkoma czynnikami. W grę wchodzą zaburzenia hormonalne, które wynikają np. z ciąży, chorób, a także predyspozycje genetyczne. Tego typu problem może być również skutkiem niewłaściwej diety oraz nieprawidłowej pielęgnacji włosów, która powoduje nadmierne wysuszanie skóry głowy, a w konsekwencji nadprodukcję sebum (np. używanie nieodpowiednich kosmetyków, częste suszenie gorącym strumieniem powietrza czy częsta koloryzacja).

123RF

Jakich kosmetyków używać?

W walce z nadmierną produkcją sebum pomogą przede wszystkim odpowiednie szampony i odżywki, chociaż te drugie powinno się stosować z umiarem. Włosy przetłuszczające się "nie lubią" ciężkich preparatów zawierających proteiny, silikony czy olejki, które z kolei świetnie działają na włosy suche. Najlepiej wybierać przezroczyste preparaty z wyciągiem z roślin, np. pokrzywy, rumianku, szałwii, które działają kojąco na skórę głowy i regulują produkcję sebum.

d3t4xfk

Włosy przetłuszczające się często tracą objętość, dlatego warto też czasem zastosować piankę lub lakier. Te preparaty zawierają niewielką ilość alkoholu, który delikatnie oczyszcza i zwalcza drobnoustroje.

Jak pielęgnować włosy?

Aby włosy mniej się przetłuszczały, należy pamiętać też o odpowiedniej pielęgnacji. Powinno się zapomnieć o gorącej wodzie i gorącym strumieniu powietrza, bo te czynniki sprzyjają nadmiernej produkcji sebum. Włosy po umyciu należy spłukać chłodną wodą, która domyka łuski. Warto też w miarę możliwości unikać mocnego wiązania gumką, gdyż taki sposób stylizacji niszczy strukturę włosów i sprawia, że stają się bardzo wrażliwe.

Przetłuszczające się włosy trzeba myć w zależności od potrzeb, nawet codziennie, jeśli problem ten jest nasilony. Należy jednak pamiętać o tym, by szampon – oczywiście o odpowiednim składzie – wcierać w skórę głowy, a nie tylko w pasma oraz końcówki. Ten rytuał warto wykonywać rano. Nocą bowiem gruczoły odpowiedzialne za produkcję sebum są bardziej aktywne.

123RF

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d3t4xfk

Podziel się opinią

Share

d3t4xfk

d3t4xfk