Trwa ładowanie...

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to nie tylko problem zdrowotny, ale także estetyczny. Kosmyki bardzo szybko stają się nieświeże, a fryzura traci objętość. Jak ograniczyć wydzielanie sebum?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?Źródło: Fotolia
d43mpwc
d43mpwc

Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów może być spowodowane kilkoma czynnikami. W grę wchodzą zaburzenia hormonalne, które wynikają np. z ciąży, chorób, a także predyspozycje genetyczne. Tego typu problem może być również skutkiem niewłaściwej diety oraz nieprawidłowej pielęgnacji włosów, która powoduje nadmierne wysuszanie skóry głowy, a w konsekwencji nadprodukcję sebum (np. używanie nieodpowiednich kosmetyków, częste suszenie gorącym strumieniem powietrza czy częsta koloryzacja).

123RF
Źródło: 123RF

Jakich kosmetyków używać?

W walce z nadmierną produkcją sebum pomogą przede wszystkim odpowiednie szampony i odżywki, chociaż te drugie powinno się stosować z umiarem. Włosy przetłuszczające się "nie lubią" ciężkich preparatów zawierających proteiny, silikony czy olejki, które z kolei świetnie działają na włosy suche. Najlepiej wybierać przezroczyste preparaty z wyciągiem z roślin, np. pokrzywy, rumianku, szałwii, które działają kojąco na skórę głowy i regulują produkcję sebum.

Włosy przetłuszczające się często tracą objętość, dlatego warto też czasem zastosować piankę lub lakier. Te preparaty zawierają niewielką ilość alkoholu, który delikatnie oczyszcza i zwalcza drobnoustroje.

Jak pielęgnować włosy?

Aby włosy mniej się przetłuszczały, należy pamiętać też o odpowiedniej pielęgnacji. Powinno się zapomnieć o gorącej wodzie i gorącym strumieniu powietrza, bo te czynniki sprzyjają nadmiernej produkcji sebum. Włosy po umyciu należy spłukać chłodną wodą, która domyka łuski. Warto też w miarę możliwości unikać mocnego wiązania gumką, gdyż taki sposób stylizacji niszczy strukturę włosów i sprawia, że stają się bardzo wrażliwe.

Przetłuszczające się włosy trzeba myć w zależności od potrzeb, nawet codziennie, jeśli problem ten jest nasilony. Należy jednak pamiętać o tym, by szampon – oczywiście o odpowiednim składzie – wcierać w skórę głowy, a nie tylko w pasma oraz końcówki. Ten rytuał warto wykonywać rano. Nocą bowiem gruczoły odpowiedzialne za produkcję sebum są bardziej aktywne.

123RF
Źródło: 123RF
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d43mpwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43mpwc