Domowe sposoby na katar i kaszel
Domowe sposoby na katar i kaszel mogę być pomocne w niwelowaniu przykrych objawów infekcji. Poza lekami zaleconymi przez lekarza możesz skorzystać z bardzo tanich i praktycznych sposobów na uporanie się z przeziębieniem.
27.01.2017 | aktual.: 27.01.2017 12:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Domowe sposoby na przeziębienie
Zarówno katar, jak i kaszel to sposób organizmu na pozbycie się wirusów. Jest to całkowicie naturalna reakcja na pojawienie się infekcji. Objawy walki z chorobą potrafią jednak znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Co zrobić, aby infekcja oraz jej objawy szybciej przeminęły?
Sok z ananasa wyleczy stan zapalny: bromelaina zawarta w ananasach ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, co wspomoże walkę z przeziębieniem. Świeży ananas jest bogaty w witaminę C, która wzmocni układ odpornościowy. Najlepiej kup świeżego ananasa i wyciśnij z niego sok lub przygotuj domowy koktajl z dodatkiem soku z cytryny i miodu. Możesz też zaopatrzyć się w niepasteryzowany sok jednodniowy. Warto także pokroić ananasa na drobne części i chrupać jako przekąskę. Z jego ilością nie należy jednak przesadzać, ponieważ w nadmiarze wykazuje właściwości rozrzedzające krew.
Zioła na przeziębienie
Podczas intensywnego i dokuczliwego kaszlu możesz wspomagać się naparami z ziół dostępnych w sklepach zielarskich:
• podbiał: jest znany z właściwości łagodzących stany zapalne dróg oddechowych, dodatkowo ma działanie wykrztuśne oraz powlekające
• prawoślaz: również działa wykrztuśnie, możesz go stosować jako napar lub w formie syropu dostępnego w aptekach
• babka lancetowata: działa powlekająco na gardło, załagodzi więc podrażnienia oraz ból podczas kaszlu
• dziewanna: jej kwiaty dziewanny rozrzedzają śluz w gardle, są pomocne w stanach zapalnych oskrzeli oraz gardła
Poszczególne napary sporządzisz zalewając łyżkę ziela szklanką gorącej wody i pozostawiając całość na 10 minut pod przykryciem.
Inhalacje z ziół i olejków eterycznych na katar:
Jak zrobić inhalację? Najpierw wybierz w aptece lub sklepie zielarskim odpowiednie zioła lub olejki eteryczne. Następnie przygotuj w domu duże naczynie na gorący napar oraz ręcznik.
Zioła zalej wrzątkiem lub dolej do gorącej wody 10 kropel olejku. Przykryj głowę ręcznikiem i nachyl się nad miską, po czym intensywnie wdychaj parę nosem, a wydychaj ustami. Inhalacja rozrzedzi zalegający śluz oraz udrożni nos. W celu jej przyrządzenia skorzystaj z następujących ziół i olejków:
• olejek eukaliptusowy: ma właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe oraz działa wykrztuśnie
• olejek sosnowy: ma działanie antyseptyczne, może być stosowany w połączenie z olejkiem eukaliptusowym
• babka lancetowata: działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz tworzy chroniącą osłonkę, dzięki zawartych w niej związkom śluzowym
• tymianek pospolity: ma działanie przeciwbakretyjne, wspomaga leczenie zapalenia zatok
Zioła zastosuj w inhalacji poprzez wymieszanie szklanki naparu przyrządzonego z dwóch łyżek ziela na miskę gorącej wody. W aptece znajdziesz gównież gotowe mieszanki ziół służących do inhalacji.
Oczywiście zastosowanie domowych sposobów na katar i kaszel nie wykluczy wizyty u lekarza. Warto konsultować nieprzyjemne dolegliwości z doktorem, aby w porę zapobiec rozwinięciu się grożnej infekcji.