Trwa ładowanie...
Anna Wójtowicz
30-11-2016 09:20

Dwa jajka dziennie i herbatniki, mało warzyw i owoców. Najstarsza kobieta na świecie kończy 117 lat

Cała miejscowość Verbania we Włoszech postanowiła uczcić 117. urodziny Emmy Morano. Swoje życzenia przekazał także papież Franciszek i prezydent Sergio Mattarella. To najstarsza osoba na świecie, która nadal cieszy się dobrym zdrowiem.

Dwa jajka dziennie i herbatniki, mało warzyw i owoców. Najstarsza kobieta na świecie kończy 117 latŹródło: Facebook.com
d29mahk
d29mahk

Emma Morano urodziła się 29 listopada 1899 roku. Przez większą część życia mieszkała na wsi, gdzie pracowała w fabryce i jako kucharka. Pomimo sędziwego wieku, nigdy nie była w Rzymie.

Nie miała szczęśliwego życia rodzinnego. W 1938 roku zmarło jej 6-miesięczne dziecko. Wtedy podjęła decyzję o odejściu od męża, który był dla niej agresywny i często używał przemocy. Wyznała, że prawdziwą i jedyną miłość straciła podczas I wojny światowej.

Nigdy nie przestrzegała zasad zdrowego odżywania. Jadła mało warzyw i owoców, za to koniecznie dwa jajka i herbatniki. Ale zawsze dbała o regularność posiłków – zawsze to samo o tej samej porze.

Staruszka zapytana podczas uroczystości o to, jak się czuje, odpowiedziała: "Myślę, że dobrze. Mówi to też mój lekarz". Do niedawna była niemal samodzielna, lecz teraz wymaga opieki. Zamieszkała z nią opiekunka, która pomaga w codziennych czynnościach.

Mieszkańcy Verbanii postanowili uczcić urodziny staruszki, w związku z czym miejscowy teatr przygotował spektakl specjalnie dedykowany dla Emmy. W sztuce została przedstawiona historia kobiety, która żyła w trzech stuleciach: w końcówce XIX wieku, całym XX i obecnym.

d29mahk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29mahk