Trwa ładowanie...
ycipk-2u1io7

Dzieli radość i wydłuża życie. 10 ciekawostek na temat uśmiechu

Robimy to prawie bezwiednie i bardzo dobrze. Nie ma bowiem milszego odruchu ludzkiego, niż uśmiech, którym obdarzamy naszych bliskich, a także nieznajomych. Jakie tajemnice zamknęła w nim natura i dlaczego warto okazywać radość jak najczęściej?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludzie wyczuwają uśmiech instynktownie, z odległości niemal 100 m.
Ludzie wyczuwają uśmiech instynktownie, z odległości niemal 100 m. (Shutterstock.com)
ycipk-2u1io7

Uśmiech zwalcza stres

– Uśmiechaj się do lustra. Rób to codziennie, a zauważysz dużą różnicę w swoim życiu – mawiała niegdyś Yoko Ono. Badania pokazują, że nawet jeśli uśmiechamy się "na siłę" to i tak nasz humor ulega poprawie. Wszystko to zasługa endorfin (hormonów szczęścia), które wytwarzamy podczas śmiechu. Wprowadzają nas one w świetny nastrój i rozluźniają, obniżając równocześnie poziom hormonów stresu (np. kortyzolu) w naszym organizmie.

Uśmiech jest zaraźliwy!

ycipk-2u1io7

Wystarczy uśmiechnąć się do innych osób w tramwaju albo nawet w poczekalni u dentysty, by zobaczyć pozytywny rezultat. Wynika to stąd, że ludzie bezwiednie przejmują emocje osoby, z którą wchodzą w kontakt wzrokowy, dzięki tzw. "neuronom lustrzanym" w mózgu. Badacze z Uniwersytetu w Wisconsin dowiedli nawet, że bez możliwości zobaczenia mimiki rozmówcy nasza empatia wobec niego zanika.

Jest łatwiejszy od smutku

Skoro przejmujemy emocje od drugiej osoby, oznacza to, że możemy się z nią również smucić. Okazuje się jednak, że to spory wysiłek. Smutek angażuje bowiem podobną ilość mięśni twarzy co uśmiech – minimum ok. 10. Ten drugi jest za to o wiele przyjemniejszy! Może więc rację miał pisarz Kurt Vonnegut, gdy stwierdził kiedyś: Osobiście wolę się śmiać (niż płakać), bo jest mniej do sprzątania.

Sprawia, że zwracamy większą uwagę na zdrowie zębów

ycipk-2u1io7

Ponieważ szczery, szeroki uśmiech wymaga od nas obnażenia zębów, osoby radosne powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Co ciekawe, badanie zlecone w 2018 r. przez Blend˗a˗med pokazało, że aby zapewnić biel swoim zębom, dokładnie szczotkuje je zaledwie 57 proc. osób. To o wiele za mało, zwłaszcza że oprócz kamienia nazębnego, biel naszych zębów zakłócają również różnego rodzaju przebarwienia. Wybielające pasty do zębów w rodzaju Blend˗a˗med 3D White Whitening Therapy pomogą nam cieszyć się zdrowym uśmiechem każdego dnia.

Uśmiech jest zdrowy

Endorfiny, o których wcześniej wspomnieliśmy, nie tylko poprawiają nam nastrój. Powodują także obniżenie ciśnienia krwi, co ma wymierny wpływ na nasze zdrowie. Przy okazji uśmiechając się ćwiczymy mięśnie twarzy i wygładzamy wiele zmarszczek na powierzchni jej skóry. "A co ze zmarszczkami w kącikach ust?", zapyta ktoś. Akurat z nich powinniśmy być dumni.

Żyjemy dzięki niemu dłużej

ycipk-2u1io7

Do tych zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Wayne w Michigan po przebadaniu księgi pamiątkowej ligi baseballu z 1952 r. Okazało się, że szeroko uśmiechnięci na zdjęciach gracze żyli przeciętnie 7 lat dłużej niż ci, którzy ledwie unosili kąciki ust. Jeśli się nad tym dobrze zastanowić, w krajach, gdzie panuje kultura piłki nożnej musi być podobnie!

Uśmiech sprawia, że jesteśmy atrakcyjni…

Naukowcy z uniwersytetu Swansea w Walii rok temu doszli do wniosku, że uśmiechnięte osoby są po prostu atrakcyjne. Aż 70 proc. badanych przez nich osób uznało promieniejące radością twarze za bardziej pociągające niż te smutne. W zestawieniu uśmiech pobił nawet make-up, którego działanie okazało się mieć na obserwatorów mniejszy wpływ.

… i łatwiej awansujemy w pracy

ycipk-2u1io7

Szefowie lubią uśmiechniętych pracowników. Dlaczego? Bo jest to sygnał, że angażują się oni w pracę i czerpią z niej satysfakcję. Takie osoby mają dużo większą szansę na awans niż pracownicy, którzy przychodzą do pracy z nosem spuszczonym na kwintę.

Uśmiech to uniwersalna oznaka szczęścia

Ludzie wyczuwają uśmiech instynktownie, z odległości niemal 100 m. Dawniej taki "radar uśmiechu" był nam potrzebny do odróżnienia wrogów od przyjaciół. Dzisiaj to świetny sposób na poprawienie humoru sobie i innym. Nawet zwierzęta wyczuwają nasz nastrój – wystarczy, że uśmiechniemy się promiennie do naszego kota lub psa – efekt murowany.

Uśmiech jest za darmo

ycipk-2u1io7

Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu i wszystkie mają jedną cechę wspólną – nie kosztują nas ani złotówki. Zamiast więc zamartwiać się wszystkim na zapas, zaczynajmy każdy dzień z uśmiechem, a życie będzie dla nas o wiele łaskawsze.

Partnerem artykułu jesy Blend-a-med

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2u1io7

ycipk-2u1io7
ycipk-2u1io7