Stres tuczy
Stres często powoduje, że jemy szybko, gryziemy niedokładnie i połykamy duże kawałki, na których strawienie organizm potrzebuje większej ilości energii, której z kolei należy dostarczyć mu w kolejnym posiłku.
Ponadto, gdy jesteśmy zdenerwowani, próbujemy rozładować stres poprzez nadmierne objadanie się. Sądzimy, że ta przyjemność pozwoli nam na chwilę zapomnieć o kłopotach. Częstą reakcją na stres jest właśnie sięganie po jedzenie i słodkości.
Stres nie tylko utrudnia utrzymanie stałej masy ciała, ale też negatywnie wpływa na zdrowie. Długotrwały stres powoduje między innymi zwiększenie ilości widzialnego kortyzolu, co prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
W związku, z tym jedząc tyle samo, a żyjąc w ciągłym stresie i mało śpiąc, możemy przybierać na wadze. Dodatkowo stres, życie w ciągłym biegu sprawiają, że łatwiej ulegamy pokusom niezdrowego jedzenia. Jeśli cały dzień biegaliśmy od spotkania do spotkania, nie jedząc nic - po wyjściu z pracy, kiedy zmniejsza się poziom stresu, pojawia się tak duże uczucie głodu. Zjemy wtedy pierwszą rzecz, która będzie dostępna, nie zważając na to czy jest ona zdrowa czy też nie.