Baobab i awokado to drzewa, które zaskakują swoimi właściwościami leczniczymi. Pierwsze rośnie w Afryce, drugie w Ameryce. Największy potencjał tych roślin kryje się w pestkach. Zobaczmy, na czym polega ich moc.
Baobab to jeden z symboli afrykańskiego kontynentu. Potężne drzewo o charakterystycznym kształcie butelki kojarzy nam się z tropikalnym klimatem i egzotycznymi wyprawami. Rośnie na suchej glebie na obszarach, gdzie rzadko pada deszcz. Mimo mało sprzyjających warunków drzewa baobabu mają nawet ponad tysiąc lat, a niektóre rosną w Afryce od trzech tysiącleci. Mało kto wie, że te długowieczne rośliny kryją w sobie moc witamin i minerałów. W medycynie naturalnej od dawna wykorzystuje się owoce oraz pestki baobabu.
W Afryce od dawna stosuje się produkty z baobabu do leczenia malarii oraz problemów z trawieniem. Nie bez przyczyny mieszkańcy tego kontynentu nazwali baobab "drzewem życia". My także możemy korzystać z jego leczniczych właściwości.
Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta
W czołówce "super foods"
Proszek produkowany z suszonych owoców baobabu uważany jest za jeden z najzdrowszych specyfików świata. Zaliczany jest do czołówki tzw. "super foods". Zawiera 6 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, 2 razy więcej wapnia niż mleko, 3 razy więcej potasu niż banany. Poza tym proszek ze zmielonych owoców afrykańskiego drzewa bogaty jest w witaminę B, żelazo, fosfor, magnez, błonnik i przeciwutleniacze.
Proszek z owoców znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością. Warto sprawdzić, czy kupujemy produkt naturalny bez konserwantów, substancji przeciwzbrylających i innych sztucznych dodatków. Owoce baobabu naturalnie wysychają na drzewie, po czym są zbierane i mielone na pył. Warto dodawać odżywczy proszek do koktajli, jogurtu, zup i sałatek. Wzmocnimy dzięki temu naszą odporność, układ nerwowy, serce oraz kości. Duża zawartość błonnika sprawi, że po posiłku dłużej będziemy czuli sytość.
Pestki baobabu
Z pestek baobabu tłoczony jest na zimno olej o drogocennych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Możemy go używać do przyrządzania potraw lub pielęgnacji urody. Olej z baobabu jest źródłem witaminy A i E, które świetnie wpływają na skórę i przedłużają młodość. Możemy też nakładać go na osłabione i łamliwe włosy - zadziała jak najlepsza maseczka wzmacniająca. W Afryce kobiety uważają olej z baobabu za idealny kosmetyku o właściwościach nawilżających i odżywczych.
Produkt, mimo tłustej konsystencji, bardzo dobrze się wchłania. Regularnie stosowany zwiększa elastyczność skóry i zapobiega zmarszczkom. Polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej oraz wrażliwej. Sprawdza się też bardzo dobrze w leczeniu egzemy lub łuszczycy. Ponadto pomaga szybciej goić rany. Można nim smarować blizny.
Pestki awokado
Owoc awokado na dobre zagościł już w naszej kuchni. Przygotowując sałatki i dipy, wykorzystujemy jego oleisty miąższ o zielonkawym kolorze, natomiast okrągłą pestkę wyrzucamy. Jest to duży błąd - gdyż kryje ona wiele cennych dla naszego organizmu składników.
Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż większość produktów żywnościowych. W pestce tego owocu znajduje się też mnóstwo błonnika. Kolejnym cennym składnikiem nasion awokado są flawonole, które bardzo dobrze wpływają na nasz mózg.
Źródło protein
Do codziennego menu warto włączyć olej z pestek awokado. W jego składzie znajdziemy witaminy: A, B, E, H, K, PP, F oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest też źródłem protein.
Podobnie jak zielona herbata, pestka awokado zawiera polifenole, czyli naturalne przeciwutleniacze, które pomagają przedłużyć młodość. Ponadto nasiona tego egzotycznego owocu obniżają cholesterol.
Lecznicze właściwości
By wykorzystać lecznicze właściwości pestki awokado, możemy sięgnąć po tłoczony z nich olej lub przygotować samodzielnie zdrowy proszek. Wystarczy suszyć przez kilka dni pestkę na parapecie, następnie zmiksować ją na drobny proszek w blenderze.
Proszek ma gorzkawy smak, jednak ze względu na właściwości zdrowotne, warto go dodawać w niewielkich ilościach do koktajli i zup.
Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta