FitnessEgzotyczne pestki pełne zdrowia

Egzotyczne pestki pełne zdrowia

Egzotyczne pestki pełne zdrowia

Baobab i awokado to drzewa, które zaskakują swoimi właściwościami leczniczymi. Pierwsze rośnie w Afryce, drugie w Ameryce. Największy potencjał tych roślin kryje się w pestkach. Zobaczmy, na czym polega ich moc.

Baobab to jeden z symboli afrykańskiego kontynentu. Potężne drzewo o charakterystycznym kształcie butelki kojarzy nam się z tropikalnym klimatem i egzotycznymi wyprawami. Rośnie na suchej glebie na obszarach, gdzie rzadko pada deszcz. Mimo mało sprzyjających warunków drzewa baobabu mają nawet ponad tysiąc lat, a niektóre rosną w Afryce od trzech tysiącleci. Mało kto wie, że te długowieczne rośliny kryją w sobie moc witamin i minerałów. W medycynie naturalnej od dawna wykorzystuje się owoce oraz pestki baobabu.

W Afryce od dawna stosuje się produkty z baobabu do leczenia malarii oraz problemów z trawieniem. Nie bez przyczyny mieszkańcy tego kontynentu nazwali baobab "drzewem życia". My także możemy korzystać z jego leczniczych właściwości.

Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta

1 / 5

W czołówce "super foods"

Obraz
© 123RF

Proszek produkowany z suszonych owoców baobabu uważany jest za jeden z najzdrowszych specyfików świata. Zaliczany jest do czołówki tzw. "super foods". Zawiera 6 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, 2 razy więcej wapnia niż mleko, 3 razy więcej potasu niż banany. Poza tym proszek ze zmielonych owoców afrykańskiego drzewa bogaty jest w witaminę B, żelazo, fosfor, magnez, błonnik i przeciwutleniacze.

Proszek z owoców znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością. Warto sprawdzić, czy kupujemy produkt naturalny bez konserwantów, substancji przeciwzbrylających i innych sztucznych dodatków. Owoce baobabu naturalnie wysychają na drzewie, po czym są zbierane i mielone na pył. Warto dodawać odżywczy proszek do koktajli, jogurtu, zup i sałatek. Wzmocnimy dzięki temu naszą odporność, układ nerwowy, serce oraz kości. Duża zawartość błonnika sprawi, że po posiłku dłużej będziemy czuli sytość.

2 / 5

Pestki baobabu

Obraz
© 123RF

Z pestek baobabu tłoczony jest na zimno olej o drogocennych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Możemy go używać do przyrządzania potraw lub pielęgnacji urody. Olej z baobabu jest źródłem witaminy A i E, które świetnie wpływają na skórę i przedłużają młodość. Możemy też nakładać go na osłabione i łamliwe włosy - zadziała jak najlepsza maseczka wzmacniająca. W Afryce kobiety uważają olej z baobabu za idealny kosmetyku o właściwościach nawilżających i odżywczych.

Produkt, mimo tłustej konsystencji, bardzo dobrze się wchłania. Regularnie stosowany zwiększa elastyczność skóry i zapobiega zmarszczkom. Polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej oraz wrażliwej. Sprawdza się też bardzo dobrze w leczeniu egzemy lub łuszczycy. Ponadto pomaga szybciej goić rany. Można nim smarować blizny.

3 / 5

Pestki awokado

Obraz
© 123RF

Owoc awokado na dobre zagościł już w naszej kuchni. Przygotowując sałatki i dipy, wykorzystujemy jego oleisty miąższ o zielonkawym kolorze, natomiast okrągłą pestkę wyrzucamy. Jest to duży błąd - gdyż kryje ona wiele cennych dla naszego organizmu składników.

Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż większość produktów żywnościowych. W pestce tego owocu znajduje się też mnóstwo błonnika. Kolejnym cennym składnikiem nasion awokado są flawonole, które bardzo dobrze wpływają na nasz mózg.

4 / 5

Źródło protein

Obraz
© 123RF

Do codziennego menu warto włączyć olej z pestek awokado. W jego składzie znajdziemy witaminy: A, B, E, H, K, PP, F oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest też źródłem protein.

Podobnie jak zielona herbata, pestka awokado zawiera polifenole, czyli naturalne przeciwutleniacze, które pomagają przedłużyć młodość. Ponadto nasiona tego egzotycznego owocu obniżają cholesterol.

5 / 5

Lecznicze właściwości

Obraz
© 123RF

By wykorzystać lecznicze właściwości pestki awokado, możemy sięgnąć po tłoczony z nich olej lub przygotować samodzielnie zdrowy proszek. Wystarczy suszyć przez kilka dni pestkę na parapecie, następnie zmiksować ją na drobny proszek w blenderze.

Proszek ma gorzkawy smak, jednak ze względu na właściwości zdrowotne, warto go dodawać w niewielkich ilościach do koktajli i zup.

Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)