Egzotyczne wakacje - na co uważać i jak przygotować się do wyjazdu?

Co spakować do walizki, jakie ubezpieczenie wykupić i czy brać ze sobą apteczkę, czy uzupełnić ją na miejscu? Podpowiadamy.

Egzotyczne wakacje - na co uważać i jak przygotować się do wyjazdu?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.07.2019 13:16

Odpowiednie ubranie

Wybierasz się w tropiki i myślisz, że jedyny właściwy strój to szorty, koszulka i japonki? Niekoniecznie, zwłaszcza jeśli planujesz chodzenie po lasach, masz jasną karnację albo gdy uwielbiają Cię komary. Wtedy najlepiej sprawdzą się ubrania z długim rękawem. Sportowe, wykonane z oddychających materiałów albo z cieńszych przewiewnych tkanin. Na spacer po lesie załóż buty za kostkę, bo w tropikach możesz spotkać jadowite węże lub trujące rośliny.

Z kolei na plażę zabierz koniecznie parasol i sukienkę maxi z długim rękawem (lub bluzkę i zwiewne spodnie). W egzotycznych regionach słońce jest bardzo silne i nawet jeśli stosujesz krem z wysokim filtrem, możesz ulec poparzeniu. Dobrze jest też mieć ze sobą ciepłą bluzę i spodnie dresowe, gdy planujesz dużo się przemieszczać. Klimatyzacja w autobusach, samolotach czy lokalach gastronomicznych bywa nastawiana na bardzo niskie temperatury.

Dobrze spakowana apteczka

Warto, aby znalazły się w niej środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zestaw plastrów i bandaży, repelenty na insekty, chusteczki antybakteryjne, elektrolity, leki na zatrucia pokarmowe oraz probiotyki. Leki na zatrucie i probiotyki są szczególnie istotne, bo w Azji, Ameryce Środkowej i Afryce dość łatwo o problemy jelitowe, zwłaszcza tzw. biegunkę podróżnych. W jej wyniku może dojść do zmiany w składzie mikroflory bakteryjnej jelit.

Probiotyk w kapsułkach (lub probiotyk w kroplach w przypadku niemowląt) pomoże wesprzeć florę po biegunce. Korzystnym jest, aby probiotyk w kapsułkach miał w swoim składzie prebiotyki, które sprzyjają namnażaniu dobrych bakterii. Probiotyki znajdziesz też w wielu potrawach, np. popularnej w Azji kapuście kimchi oraz w kombuchy.

Lista szczepień wymaganych i ubezpieczenie

Listę szczepień sprawdź na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Może okazać się, że przed wjazdem do danego kraju niezbędne jest potwierdzenie, że masz wykonane konkretne szczepienie np. na żółtą febrę, gdy udajesz się do Afryki lub Ameryki Łacińskiej. Dobrze sprawdzaj też warunki ubezpieczenia i wykup najlepsze. Niektóre firmy odmawiają kosztów leczenia chorób, na które zalecane jest wykonanie szczepienia.
Sprawdź też, czy np. jeżdżąc na skuterze za granicą wystarczy prawo jazdy na samochód czy musisz mieć specjalne na motor. A także, czy polskie dokumenty są respektowane na terytorium danego kraju, czy musisz wyrobić sobie prawo jazdy międzynarodowe. To bardzo ważne, bo może okazać się że w razie wypadku, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia, które osiągają często astronomiczne kwoty.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
  2. https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/
Źródło artykułu:Materiał Partnera
Komentarze (0)