UrodaEkologiczne podpaski czy kubeczek menstruacyjny - co wybrać?

Ekologiczne podpaski czy kubeczek menstruacyjny - co wybrać?

Zarówno ekologiczne podpaski, jak i kubeczek menstruacyjny to niekonwencjonalne rozwiązania do higieny intymnej podczas menstruacji. Mimo że te produkty nie cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, to jednak warto je wypróbować i przekonać się, jakie mają wady i zalety.

Ekologiczne podpaski czy kubeczek menstruacyjny - co wybrać?
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

15.08.2018 | aktual.: 10.03.2019 13:07

Ekologiczne podpaski

Ekologiczne podpaski, nazywane również wielorazowymi podpaskami, są wykonywane z bawełny organicznej, co w praktyce oznacza, że do ich produkcji używane są wyłącznie naturalne materiały. Znacznie zmniejsza to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Przed zakupem ekologicznych podpasek warto sprawdzić, czy posiadają one certyfikat, który jest poświadczeniem ich wysokiej jakości i bezpieczeństwa. Jednym z takich certyfikatów jest Oeko-TexStandard 100, który obowiązuje na całym świecie. W Polsce przyznawany jest on przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Gdy podpaski go posiadają, to możemy być całkowicie spokojni, ponieważ nie zawierają one szkodliwych substancji.

Wiele kobiet rezygnuje z zakupu wielorazowych podpasek z tego względu, że nie zdaje sobie sprawy z tego, jak je stosować. Tymczasem podpaski ekologiczne są bardzo łatwe w użyciu. W trakcie dnia wykorzystuje się ok. 3-4 podpasek, a w nocy - 1. Po użyciu podpaski te można z łatwością wyprać w pralce w temperaturze 60 stopni.

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna) jest środkiem higienicznym, który stanowi alternatywę dla tamponów, podpasek jednorazowych i podpasek ekologicznych. Tego typu kubeczek najczęściej wykonany jest z elastycznego materiału: z gumy lub silikonu i przyjmuje on postać niewielkiego kapturka. Od tamponów odróżnia go przede wszystkim to, że gromadzi on krew miesiączkową, a nie ją wchłania.

Wiele kobiet jest sceptyczna co do używania kubeczków menstruacyjnych ze względu na obawy związane z ich aplikacją. Włożenie kubeczka do wnętrza pochwy nie należy do najłatwiejszych zadań i jego pierwsze użycie może wywoływać spory dyskomfort. Nie należy jednak od razu się zniechęcać, ponieważ z czasem aplikacja kubeczka staje się tak łatwa, jak włożenie tamponu do wnętrza pochwy.

Kubeczki menstruacyjne dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Przy wyborze kubeczka należy uwzględnić przede wszystkim: budowę ciała, wiek i siłę mięśni pochwy. Przed pierwszym użyciem tego środka higienicznego należy go dokładnie wymyć i zdezynfekować. Stosowanie kubeczków menstruacyjnych ma wiele zalet, wśród najważniejszych można wymienić: brak przykrego zapachu i ekonomiczność (z jednego kubeczka można korzystać nawet 12 lat!).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)