Kubeczek menstruacyjny — do czego służy i jak go używać?
Kubeczek menstruacyjny jest świetny zamiennikiem dla rozwiązań tradycyjnych — podpasek i tamponów, które nie sprzyjają utrzymywaniu prawidłowej higieny intymnej. Przyjmuje on postać niewielkiego kapturka z gumy, silikonu lub innego elastycznego materiału. W wielu kobietach kubeczek menstruacyjny budzi niechęć i nieuzasadnione obawy o bezpieczeństwo jego stosowania.
14.07.2018 | aktual.: 03.08.2018 10:11
Kubeczek menstruacyjny — czym jest?
Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna) to środek higieniczny, który pełni takie same funkcje, jak podpaska czy tampon, czyli zabezpiecza przed wyciekiem krwi podczas miesiączki. Tego typu kubeczek wykonany jest z elastycznego materiału — najczęściej z gumy lub silikonu — i przyjmuje formę niewielkiego kapturka. Od tamponów różni go to, że nie wchłania on krwi miesiączkowej, a gromadzi ją w zbiorniczku. Dzięki temu jest on bardziej higieniczny niż tampon. Ponadto przeważająca większość dostępnych na rynku kubeczków menstruacyjnych jest produktami wielokrotnego użytku (jednego kubeczka można używać nawet 12 lat!).
Kubeczek menstruacyjny — podstawowe zasady stosowania
Kobiety, które są niechętne używaniu kubeczka menstruacyjnego najbardziej boją się skutków jego nieprawidłowej aplikacji do wnętrza pochwy. Co prawda zadanie to nie należy do najłatwiejszych i początkowo użytkowanie kubka menstruacyjnego może wiązać się ze sporym dyskomfortem, który jednak powinien minąć po 2-3 cyklach. Zachęcić do korzystania z kubków menstruacyjnych może fakt, że ich aplikacja jest znacznie łatwiejsza niż wkładanie tamponu do wnętrza pochwy. Wynika to z tego, że kubeczki mają śliską powierzchnię i nie podrażniają ścian pochwy.
W czasie menstruacji podaruj sobie komfort. Na WP radarOkazji znajdziesz wygodne majtki damskie we wszystkich kształtach i kolorach.
Przy wyborze kubeczka menstruacyjnego bardzo ważną kwestią budowa ciała, wiek i siła mięśni pochwy. Kubeczki te dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Przed pierwszym użyciem kubeczka menstruacyjnego należy go dokładnie umyć i zdezynfekować (najlepiej za pomocą gorącej wody). Ponadto jego aplikacja różni się od aplikacji tamponu tym, że kubek menstruacyjny należy włożyć znacznie płycej.
Niektóre kobiety mają obawy przed stosowaniem kubeczka menstruacyjnego. Najczęściej jest to związane ze strachem przed przeciekaniem i dyskomfortem użytkowania. Tymczasem prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny zapewnia znacznie większą wygodę niż tampon czy podpaska. Wśród zalet tego typu rozwiązania można wymienić: brak przykrego zapachu, ekonomiczność oraz eliminacj konieczności częstych wizyt w toalecie. Dodatkowo kubek menstruacyjny znacznie zmniejsza ryzyko infekcji intymnych.