Leczy chorobę wrzodową
Wyniki kolejnych indyjskich badań zostały opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie "Food & Function", przekonują, że napój z kombuczy może wspomóc leczenie wrzodów żołądka.
Badacze podali myszom cierpiącym na chorobę wrzodową napój z kombuczy, który był fermentowany przez 4 dni. Na koniec okazało się, że przyrządzony w ten sposób napój był tak samo skuteczny jak omeprazol - lek stosowany w chorobie wrzodowej.
Domowa produkcja kombuchy jest niezwykle prosta. Do słoja należy wlać świeżo zaparzoną i ostudzoną herbatę, którą trzeba posłodzić. Zalecana ilość cukru to około 100 - 120 gramów na litr płynu (około 20 - 25 łyżeczek). Można używać dowolnej herbaty liściastej, ale najlepiej sprawdzają się odmiany zielone lub białe, które nie były wcześniej fermentowane.
Do przygotowanego naparu należy dodać fragment grzyba herbacianego, zawierający żyjące w symbiozie grzyby i bakterie. Zaczyn możemy kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Słój powinien być przykryty gazą, która chroni przed zanieczyszczeniami i jednocześnie umożliwia wymianę powietrza. Pozostawiamy go w temperaturze pokojowej. Kombucha jest gotowa do spożycia, jeżeli ze słoja nie unoszą się już bąbelki powietrza, czyli po około10 - 12 dniach od nastawienia. Odpowiednio sfermentowany płyn ma silnie wyczuwalną, octową nutę. Przy dłuższej fermentacji całość przemienia się w kwas octowy.
(gabi)/WP Kobieta