Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki aromatycznej kawy? Nie dopuszczasz do siebie myśli, że możesz być uzależniony od kofeiny? Warto jednak oczyścić swój organizm.
Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki aromatycznej kawy? Nie dopuszczasz do siebie myśli, że możesz być uzależniony od kofeiny? Warto jednak oczyścić swój organizm.
Najlepiej przeprowadzić detoks etapami. Aby uniknąć wstrząsu, trzeba rezygnować z nałogu stopniowo. Małe kroczki przybliżą nas do sukcesu. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
W pierwszym tygodniu zmniejsz spożycie kofeiny o 25 proc., w drugim o połowę. Po miesiącu spróbuj wyeliminować ją zupełnie.
Tekst na podst. doctoroz.com (ms)/(kg), WP Kobieta
Produkty poprawiające nastrój
Efekty uboczne zredukowania spożycia kofeiny to m.in. bóle głowy i ogólne zmęczenie. Nie warto się zrażać. Sięgnij po produkty, które poprawiają samopoczucie i dodają energii.
Wybierz gorzką czekoladę, miód, orzechy, imbir. Jedz jogurty, łososia, botwinkę, jajka, owsiankę, pomidory i szparagi. Doskonale łagodzą cios spowodowany obniżeniem poziomu kofeiny.
Uwolnij uczucie przyjemności
Uzależniające środki zwiększają w układzie nagrody (zw. ośrodkiem przyjemności) wydzielanie neuroprzekaźników (m.in. dopaminy), dlatego tak trudno z nich zrezygnować.
Odpowiednie połączenie niektórych produktów pomoże uwolnić w mózgu te same substancje chemiczne, które sprawiają, że czujesz się tak dobrze po otrzymaniu dawki kofeiny.
Idealne połączenie
Doskonałym rozwiązaniem tego problemu będzie posiłek składający się z omleta ze szpinakiem, szparagami i grzybami.
Połączenie jajka z żelazem pochodzącym ze szpinaku, kwasu foliowego w szparagach i miedzi w grzybach odpowiada za wydzielanie hormonów, które pobudzają.
Zmień rytuały
W walce z uzależnieniem niezwykle ważną rolę odgrywa zmiana nawyków. Zaczynasz dzień od kubka pysznej i aromatycznej kawy?
Powiedz głośno: jestem uzależniona.
Napij się zielonej herbaty, wody z cytryną, kawy zbożowej, kakao lub herbatki ziołowej.
Prowadź kofeinowy dziennik
Prowadzenie dziennika pomoże ci udokumentować detoks kofeinowy. Ułatwi walkę z nałogiem i pozwoli monitorować postępy.
Wpisuj, po ile napojów, produktów zawierających kofeinę sięgnęłaś każdego dnia.
Prowadź rejestr żywności (śniadania, przekąski, obiady, kolacje).
Postaraj się odpowiedzieć na pytania o to, jak oceniasz swój średni nastrój, poziom koncentracji, jakość snu?
Strzeż się kofeiny w energetykach
Jak kawa wpływa na zrowie?
Jaka jest śmiertelna dawka kofeiny?
Na jakie niepożądane objawy powinieneś zwrócić uwagę?
Dowiedz się tego z naszej infografiki, którą prezentujemy obok.