GotowaniePrzepisyFotele i krzesła biurowe – na czym siedzieć, żeby pozbyć się bólu pleców?

Fotele i krzesła biurowe – na czym siedzieć, żeby pozbyć się bólu pleców?

W obecnych czasach coraz więcej osób spędza długie godziny w pozycji siedzącej. Praca biurowa zajmuje nam wiele czasu, a rzadko kiedy pamiętamy, żeby wstawać od komputera i rozprostować kości.

Fotele i krzesła biurowe – na czym siedzieć, żeby pozbyć się bólu pleców?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.03.2019 | aktual.: 21.03.2019 10:19

Człowiek z natury jest istotą mobilną, więc długotrwałe siedzenie w jednej pozycji po dłuższym czasie będzie niosło za sobą przykre konsekwencje. Aby zapobiegać problemom z kręgosłupem i bólom pleców należy zapewnić sobie odpowiedni komfort pracy oraz prawidłowe podparcie wszystkich części ciała. Pomoże nam w tym odpowiedni fotel lub krzesło biurowe. Tylko jak wybrać dobry model?

Najważniejsze cechy dobrego krzesła do pracy

Pracując w pozycji siedzącej, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, na czym siedzimy. Dobre fotele i krzesła biurowe są zaprojektowane w taki sposób, aby wpływać pozytywnie na stan naszego kręgosłupa. Dobre siedzisko musi być wygodne, a jednocześnie dawać nam jak największą swobodę podczas regulacji. Najważniejsze elementy każdego fotela czy krzesła przeznaczonego do pracy za biurkiem to uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa, podłokietniki oraz wysokie oparcie, które sięga ponad łopatki. Tak dobrany model pozwala nam przyjąć prawidłową pozycję na krześle, czyli ustawić nasze ciało w taki sposób, by pomiędzy tułowiem a udami, udami a łydkami oraz stopami i łydkami pojawił się kąt 90 stopni.

Funkcje fotela lub krzesła możemy dobierać również pod kątem tego, jak długo zamierzamy pracować. Jeżeli siedzimy tylko 2-4 godziny to najważniejsze będą podstawy, czyli regulowana wysokość siedziska, obrotowa podstawa oraz stabilne podparcie lędźwiowej części kręgosłupa. Przydadzą nam się również takie funkcje jak regulowana wysokość oparcia, regulowana głębokość siedziska, odchylanie kąta oparcia oraz regulowana siła oporu oparcia. Oparcie krzesła zawsze powinno sięgać przynajmniej wysokości łopatek lub wyżej. Najlepiej, jeśli możemy swobodnie położyć na nim całe plecy.

W przypadku, gdy za biurkiem spędzamy 6-8 godzin nasz fotel powinien dawać więcej swobody. Musimy mieć możliwość swobodnego kołysania się, regulacji wysokości krzesła oraz blokady siedziska i oparcia w wybranej pozycji. Oparcie i siedzisko powinny odchylać się synchronicznie, a osoba siedząca na krześle może również regulować siłę oporu oparcia. Osoby, które pracują więcej niż 8 godzin w pozycji siedzącej, oprócz wszystkich wymienionych opcji potrzebują możliwości regulacji głębokości siedziska oraz blokady siedziska i oparcia w 5 pozycjach. Siedzenie tak długi czas w jednej pozycji wymaga dodatkowych udogodnień.

Zobaczmy na konkretnych przykładach, jak wybrać dla siebie fotel biurowy lub krzesło do pracy przy komputerze!

Fotele biurowe – jak wybrać najlepszy model dla siebie?

Fotele obrotowe nazywamy czasem też gabinetowymi lub menedżerskimi. Taki rodzaj siedzenia od razu kojarzy się z osobami na wyższych stanowiskach i ekskluzywnymi biurami. Jednak coraz częściej nawet szeregowi pracownicy lub osoby urządzające własne biura skłaniają się do tego typu krzeseł. Charakterystyczną cechą foteli biurowych jest to, że zapewniają maksymalny komfort podczas siedzenia. Miękkie wypełnienie i skórzane obicia sprawiają, że dużo chętniej siadamy do pracy papierkowej i przy komputerze.

Jakie cechy musi mieć dobry fotel biurowy przeznaczony do wielogodzinnej pracy? Przede wszystkim musi dawać możliwość podniesienia siedziska w taki sposób, aby nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Siedzenie na zbyt niskim lub wysokim krześle źle wpłynie na nasze ciało. Obowiązkowe są również podłokietniki, których położenie można swobodnie regulować. Ich zadaniem jest wygodne wspieranie naszych rąk przez cały czas, nie mogą więc być zbyt nisko lub wysoko. Jeżeli chodzi o oparcie fotela, to jego kształt musi być profilowany do krzywizny kręgosłupa (najlepiej z podparciem lędźwiowym) oraz swobodnie się odchylać. Opieranie pleców na takim fotelu pozwoli odciążyć nasz kręgosłup.

Siedzisko w fotelu gabinetowym powinno być miękkie, ale niezbyt głębokie. Jeżeli jednak wybierzemy model z innym siedziskiem (płytszym lub głębszym) to nie zaburzy to zbyt mocno ergonomii mebla. To element, przy którym możemy pozwolić sobie na największą dowolność. Ostatnią cechą, o której wiele osób zapomina, jest wentylacja. Fotele tapicerowane prawdziwą skórą lub tkaninami naturalnymi nie wymagają takich dodatków, ponieważ sam materiał pozwala na przepływ powietrza. Jeśli jednak chcemy kupić model z syntetycznej skóry, zwróćmy uwagę, czy posiada nawet małe otwory wentylacyjne.

Niestety każde rozwiązanie ma również swoje wady – może się zdarzyć, że w niektórych modelach budowa typowa dla fotela menedżerskiego wpływa na jego ergonomię. Innymi słowy, pewne funkcje krzesła nie są dla nas dostępne, np. siedzisko bywa na stałe połączone z oparciem, co nie jest wskazane w przypadku pracy przez wiele godzin. Innym minusem tego typu rozwiązania jest też bez wątpienia cena. Dobry, ergonomiczny fotel z obiciem ze skóry to naprawdę spory wydatek. Jeżeli nasz budżet nie pozwala nam na taki zakup, to warto rozejrzeć się za dobrym krzesłem biurowym.

Krzesła biurowe – na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów krzeseł biurowych, ale nie wszystkie są tak samo przystosowane do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Dlatego podczas zakupów zwróćmy uwagę na ich cechy użytkowe i najważniejsze elementy ergonomiczne. Wyróżniki dobrego krzesła biurowego nie będą mocno różnić się od właściwości foteli. Zadaniem obu tych mebli jest utrzymywanie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia. Wybrany przez nas model powinien być jak najmocniej regulowany – podstawą jest regulacja wysokości oraz kąta odchylenia oparcia. Siedzisko powinno być świetnie dopasowane do kształtu naszych ud. Najlepiej, jeśli będzie płaskie, ale z zaokrąglonymi przednimi krawędziami.

Wybierając krzesło do pracy biurowej, sprawdźmy, czy jest wyposażone w podłokietniki z możliwością regulacji wysokości oraz odległości między nimi. Dobrze podparte przedramiona wpływają na zdrowie naszego kręgosłupa oraz zmniejszają obciążenie nadgarstków. Oparcie odpowiedniego mebla jest dobrze wyprofilowane i na tyle duże by można się było na nim swobodnie oprzeć. Najkorzystniej, jeżeli wyposażono je w wypukłą część, która stanowi wsparcie dla odcinka lędźwiowego. Nie zapominajmy również o pięcioramiennej podstawie z kółkami oraz ewentualnym zagłówku, który jest polecany zarówno do krzeseł, jak i foteli biurowych.

Jeżeli nasza praca polega na spędzaniu wielu godzin za biurkiem, to poszukiwanie odpowiedniego krzesła powinno być naszym priorytetem. Nie bagatelizujmy wyboru ergonomicznego mebla do pracy przy komputerze. Osoby, które dużo siedzą i mało się ruszają, o wiele częściej cierpią z powodu bólu kręgosłupa. By po paru latach pracy nie męczyć się z problemami z plecami, warto wcześniej zadbać o ich zdrowie.

Wysokiej jakości fotele i krzesła biurowe możesz znaleźć w Makro pod adresem: https://www.makro.pl/swiat-produktow/artykuly-biurowe/krzesla-i-fotele-biurowe.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)