Lunatykowanie i nocne koszmary
Około 7 proc. ludzi regularnie lunatykuje w nocy. „Chociaż lunatyk następnego dnia rano nic nie pamięta, może to być stresujące dla naszego partnera” - wyjaśnia dr Andrew Cummin z Imperial College Healthcare Sleep Centre. Poza tym niektóre osoby cierpią na nocne koszmary, związane z nagłym przeżywaniem intensywnego strachu lub lęku. „Wiele osób budzi się w nocy z przeraźliwym krzykiem, ale następnego dnia rano zazwyczaj nie pamięta, co im się śniło” - mówi profesor Horne.
Zarówno lunatykowanie (zw. somnambulizmem), które zachodzi podczas głębokiej fazy snu, jak i noce koszmary, są powodem zaburzeń snu. Jak temu zaradzić? Lunatykowanie może powodować wszystko to, co obniża jakość snu, np. alkohol, stres, wysiłek fizyczny, czy spanie z dala od domu. Profesor Horne radzi, aby nie budzić lunatyka, bo to może tylko wywołać dezorientację. Najlepiej z powrotem doprowadzić go do łóżka.
Jeśli nocne koszmary powtarzają się często, mogą być przyczyną ukrytych lęków. A skoro nie potrafisz sam sobie z nimi poradzić, to może powinieneś poszukać pomocy u psychoterapeuty.