Drgania mięśni
Rozpychanie się łokciami czy kopanie nogami to kolejne niebezpieczeństwa czyhające na ciebie w łóżku. „Każdej nocy nasz mózg paraliżuje większość mięśni, aby uniemożliwić nam działanie podczas marzeń sennych. To forma samoobrony przed zranieniem siebie. Jednak u niektórych osób to zabezpieczenie zawodzi” - mówi dr Cummin.
U niektórych osób takie drgania, znane jako zespół okresowych ruchów kończyn dolnych, występują przez całą noc. Eksperci twierdzą, że nasilają się wraz z wiekiem. Zespół niespokojnych nóg powoduje mrowienie w kończynach, które często pojawia się w nocy (szczególnie między godziną 24 a 4). Może również wystąpić jako efekt uboczny zażywania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych czy przeciwhistaminowych, a także jako skutek niedoboru żelaza.
Co robić? Szukaj pomocy, gdy ruchy rąk i nóg pojawiają się często u partnera. Dr Cummin twierdzi, że w skrajnych przypadkach może to być objaw choroby Parkinsona. Ważne jest prawidłowe rozpoznanie schorzenia. Zazwyczaj leczenie polega na wyrównaniu niedoboru dopaminy.