Gdzie na wakacje z małymi dziećmi?

Gdzie na wakacje z małymi dziećmi?

Gdzie na wakacje z małymi dziećmi?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa
30.01.2019 12:43, aktualizacja: 06.02.2019 09:45

Kierunki na wakacje z małymi dziećmi to głównie niezbyt dalekie destynacje, dostępne zarówno po krótkim locie bezpośrednim, jak i dłuższej jeździe własnym samochodem. Zrezygnujmy z tropików, wysokich gór, niesprawdzonych noclegów. Nie bójmy się rodzinnych rejsów jachtami.

Z małym dzieckiem za granicę samolotem

Kilkumiesięczne dzieci w samolotach to już widok, który spowszedniał turystom. Podróżowanie z najmłodszymi pociechami samolotem jest jak najbardziej możliwe, a z naszego kraju coraz bardziej popularne. Ważne, aby maluch był zdrowy, a my do wycieczki dobrze przygotowani. Wybierajmy loty bezpośrednie, bez konieczności przesiadania się oraz kierunki niezbyt gorące czy wilgotne, oddalone od polskich lotnisk maksymalnie o kilka godzin samolotem. Zmiany ciśnienia w trakcie startów oraz lądowania samolotów mogą być niezbyt komfortowo odczuwane przez dzieci. Najlepiej uprzyjemnić maluchowi takie momenty, karmiąc je wówczas piersią. Można także zabrać ze sobą butelkę z mlekiem ze smoczkiem (do podgrzania przez stewardessę).

Nie musimy kupować biletów dla dzieci poniżej 2. roku życia, a podróżują one u mam na kolanach. A jeśli nasza pociecha żywi się wyłącznie naszym mlekiem, nie ma żadnego problemu z kupowaniem jej jedzenia już na miejscu. Nawet dziecko alergik nie będzie się czuć gorzej na zagranicznych wczasach z rodzicami. Najczystsze powietrze napotkamy w jak najmniejszych miejscowościach, nad morzem, gdzie krąży mało alergenów wziewnych, w niewysokich górach (przy zbyt dużej wysokości w m n.p.m. astmatyk może dostać nadreaktywności oskrzeli) oraz w umiarkowanym klimacie z temperaturami do 25 st. C. Gdy będzie bowiem cieplej i wzrośnie wilgotność, nasilają się alergie skórne czy objawy atopowego zapalenia skóry.

Obraz
© 123RF

Rodzinny rejs

Ciekawa propozycją dla rodzin z małymi dziećmi są rejsy jachtami bądź katamaranami. Miłością do żeglowania można zarazić nasze pociechy już w bardzo młodym wieku i pokazać im fajny sposób spędzania wakacji. Zorganizowane rejsy rodzinne dostosowane są do potrzeb ich uczestników, a bezpieczny wypoczynek tego typu to niezapomniana przygoda. Stateczki pływają po spokojniejszych wodach, raczej nie na pełnym morzu, gdzie zdarza się kołysanie. Zaplanowano również sporo czasu na postoje ze zwiedzaniem, zakupy, wycieczki na lądzie, kąpiele w sprawdzonych zatoczkach, nurkowanie dla starszych dzieci. Nocą zazwyczaj nie przemierza się mil morskich, a spokojnie zakotwicza jacht z czasem na odpoczynek i sen.

Część rodzinnych rejsów obsługują także profesjonalni animatorzy, zapewniający dzieciom opiekę podczas wspólnych zabaw. W przypadku niezbyt sprzyjającej pogody na ogół przewidziane jest więcej zwiedzania niż żeglowania. Posiłki dla najmłodszych oraz starszych przygotowuje się na pokładzie, a brakujące produkty spożywcze czy higieniczne można na bieżąco dokupić po zejściu z pokładu. Wodę oraz prąd również mamy zapewnione na katamaranie w pokojach z łazienkami.

Obraz
© Instagram.com

Wakacje z małym dzieckiem samochodem

Samochodowe wyprawy to wygodny sposób podróżowania dla rodziców z małymi dziećmi. Do pojemnego bagażnika zabierzemy wszystko, czego możemy potrzebować na urlopie. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie będziemy musieli martwić się o kupowanie leków, pieluch, mleka, kaszek czy obiadków, co podwyższy komfort wypoczynku. Sami dawkujemy sobie ilość przemierzanych kilometrów, ilość atrakcji i zwiedzania stosownie do pogody, potrzeb członków rodziny i samopoczucia. Możliwa jest drzemka w samochodzie, gdy szum jazdy ukołysze zmęczonego malucha do snu, spokojne karmienie piersią lub butelką, bezpieczne zmienienie pieluszki oraz przemycie skóry.

Planując wakacje z małym dzieckiem z transportem swoim samochodem wybieramy zazwyczaj miejsca sprawdzone i polecane przez innych rodziców. Raczej nie jeździmy pod namiot, a stawiamy na hotele z szeregiem udogodnień dla najmłodszych, gospodarstwa agroturystyczne na wsi, a także w pełni wyposażone studia albo apartamenty z kuchniami i łazienkami na wynajem w większych miastach. Z kierunków zagranicznych dostępnych z dojazdem własnych i idealnych na rodzinne wczasy z małymi dziećmi sprawdzą się Bułgaria, Grecja, Włochy, najlepiej poza szczytem sezonu turystycznego z letnimi upałami.

Obraz
© Materiały prasowe | Skoda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także