Gospodarowanie budżetem domowym

Racjonalne gospodarowanie budżetem domowym wymaga zepchnięcia na dalszy plan emocji i postawienia na ich miejscu rozsądku, który pozwala podejmować dobre decyzje zakupowe. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, jednakże wymaga ono samodyscypliny i zaangażowania. Pierwszym krokiem w dobrym zarządzaniu swoim wynagrodzeniem jest planowanie wydatków.

Gospodarowanie budżetem domowym
Źródło zdjęć: © https://cdn.pixabay.com/photo/2017/06/12/14/43/cash-2395782_960_720.jpg | stuart_roger_miles

01.06.2018 | aktual.: 12.06.2018 14:35

Budżet gospodarstwa domowego

Gospodarstwo domowe tworzą osoby, które ze sobą mieszkają i dysponują jednym budżetem domowym, składającym się z dochodów poszczególnych członków danego gospodarstwa. Dysponowane finanse wydatkowane są na towary i usługi konsumpcyjne, które przeznaczone są na zaspokojenie podstawowych potrzeb gospodarstwa domowego. Wśród nich można wymienić: żywność, spłatę zobowiązań finansowych (kredytów, pożyczek i kart debetowych), bilety do kina, teatru, opery i innych instytucji kultury, ubrania, edukację (podręczniki dla dzieci i inne niezbędne przybory), zdrowie (leki i wizyty u lekarzy). W skład pozostałych wydatków wchodzą: podatki od nieruchomości, kaucje, mandaty itp.

Zarządzanie budżetem gospodarstwa domowego

Zarządzanie budżetem gospodarstwa domowego to ogół działań poszczególnych członków rodziny. Działania te związane są z pozyskiwaniem i wydatkowaniem środków finansowych. Wyróżnia się cztery etapy zarządzania pieniędzmi domowymi:

  • planowanie, które obejmuje definiowanie celów, ustalanie strategii i opracowanie planów,
  • organizowanie, czyli przydzielanie zadań,
  • motywowanie, to znaczy stymulowanie wszystkich członków gospodarstwa domowego do racjonalnego gospodarowania finansami
  • kontrolowanie, które jest najtrudniejszym krokiem w zarządzaniu budżetem domowy, gdyż wymaga sprawdzania, czy wszystko idzie dobrze z planem.

W praktyce etapy te polegają na dokładnym rozpisaniu wpływów do budżetu domowego, wydatków stałych i ruchomych. Przy zarządzaniu finansami bardzo ważna jest dyscyplina — wówczas, gdy na żywność przeznaczymy 1000 zł powinniśmy się trzymać tej kwoty.

*Nie bez znaczenia jest też wyszukiwanie najlepszych cen potrzebnych produktów i usług. Na WP radarOkazji znajdziesz wszystko - od rzeczy do domu przez odzież i kosmetyki aż do elektroniki i wycieczek. *

Oszczędzanie pieniędzy — najlepsze sposoby

Racjonalne zarządzanie budżetem domowym zazwyczaj (chociaż nie zawsze) pozwala określić przewidywalną nadwyżkę pieniędzy, którą będzie można ulokować na koncie oszczędnościowym, lokacie czy funduszu inwestycyjnym. Skutecznym sposobem na kontrolowanie swoich wpływów i wydatków, a co za tym idzie również na oszczędzanie, są aplikacje mobilne stworzone z myślą o zarządzaniu budżetem domowym. Wyróżnia się aplikacje przeznaczone do tworzenia list zakupowych, zarządzania kredytami i innymi zobowiązaniami finansowymi, a także aplikacje, przypominające termin opłacenia faktury lub rachunku za media.

Podstawą w efektywnym gospodarowaniu finansami jest zachowanie równowagi pomiędzy dochodami a wydatkami. Przy czym równowaga ta nie oznacza, że możemy wydawać wszystkie zgromadzone środki finansowe. Przez to pojęcie należy rozumieć zdolność do opłacania bieżących wydatków, spłacania zobowiązań finansowych i budowania oszczędności. Posiadanie oszczędności jest gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego i chroni nas przed nieprzewidzianymi wydatkami, takimi jak np. awaria samochodu czy utrata pracy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)