GotowanieTopinambur - czym jest, właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Topinambur - czym jest, właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Jak wygląda topinambur?
Jak wygląda topinambur?
Źródło zdjęć: © 123RF
Ewa Rosiecka
19.07.2020 20:06, aktualizacja: 24.07.2020 20:18

Topinambur, inaczej zwany słonecznikiem bulwiastym, to bardzo pożyteczna roślina, polecana przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Jego smak jest słodki, lekko orzechowy. Ma zastosowanie między innymi w przypadku chęci zgubienia zbędnych kilogramów. O jego właściwościach i wynikających z nich korzyści, w artykule poniżej.

Topinambur - co to za warzywo?

Topinambur, znany też jako gruszka ziemna lub karczoch jerozolimski to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Ludzie od wieków zajadają się nim, jednak stosunkowo niedawno odkryto, że posiada także właściwości lecznicze.

Znany był Indianom, między innymi z plamienia o nazwie Topinamboore, (którym zawdzięcza swoją nazwę), na długo przed okryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

Słonecznik bulwiasty, jako jeden z nielicznych w całości nadaje się do zjedzenia. Jego bulwy mają pokręcony kształt i wyglądem przypominają ziemniaki, są spożywane przez ludzi. Łodygi i liście stanowią pożywienie dla zwierząt.

Topinambur to nie tylko roślina jadalna. Można go wykorzystać także jako ozdobę do ogrodu. Osiąga rozmiary nawet do trzech metrów, posiada piękne, żółte, nieduże kwiaty.

Charakterystyczne dla niego jest to, że na zimę zamiera jedynie górna jego część a bulwa pozostaje bez zmian, ponieważ jest odporna na mróz.

Topinambur - właściwości i zastosowanie

Roślina ta posiada mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Jednym z nich jest inulina, która dba o równowagę mikroflory jelitowej, wspomaga przemianę materii.

Dzięki swoim właściwościom pomaga leczyć zaparcia i problemy z żołądkiem, zapobiega owrzodzeniom żołądka i jelit, które niekiedy z łagodnych stanów zapalnych przechodzą w groźne nowotwory.

Inulina pozwala zmniejszyć poziom złego cholesterolu (LDL), dzięki czemu ma zastosowanie w profilaktyce miażdżycy i chorób serca.

Ponadto, połączona z błonnikiem i pektynami stanowi silną odtrutkę dla organizmu. Wyżej wspomniany błonnik ma również duży wpływ na perystaltykę jelit, wspomagając proces odchudzania.

W topinamburze znajdziemy również cenny dla organizmu potas, który jest skuteczny w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi. Inne związki, jak magnez i niacyna, to reduktory stresu - dzięki nim pozbywamy się napięcia i poprawiamy swoją koncentrację.

Wyciąg z topinamburu może być wykorzystywany w leczeniu zmian skórnych, takich jak łuszczyca, dolegliwości po oparzeniach. Jego lecznicze działanie można wykorzystać też w walce z hemoroidami.

WARZYWA Z PIEKARNIKA

Jak jeść topinambur?

Tobinambur można jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu czy upieczeniu. Przedtem powinniśmy dokładnie warzywo to wyszczotkować. Najwięcej witamin i składników odżywczych znajduje się pod skórką, dlatego nie powinno się obierać topinamburu ze skórki.

Im dłuższe gotowanie, tym słodszy będzie jego smak. Powinniśmy gotować go mniej więcej tyle samo czasu, co ziemniaki, czyli około 15 minut. Można warzywem tym spokojnie zastąpić ziemniaki podczas obiadu. Zyskujemy w ten sposób urozmaicenie naszej kuchni i dodatkowe korzyści zdrowotne.

Topinambur - gdzie kupić?

Roślinę tą dostaniemy w sklepie ze zdrową żywnością, ale nie tylko. Topinambur powinien być dostępny także w większości sklepów w naszej okolicy. Cena tego warzywa to mniej więcej 5 zł.

Topinambur - czy ma skutki oboczne?

Słonecznik bulwiasty, jak wiele roślin, oprócz korzyści zdrowotnych, może też czasem powodować pewne dolegliwości. W przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości tego warzywa, może pojawić się dokuczliwa biegunka. Gdy zjemy topinambur na surowo mogą także pojawić się wzdęcia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także