Grasują w całej Polsce. Wychodzą na żer wcześnie rano
Karczowniki to niepozorne, ale problematyczne dla ogrodników gryzonie, które w Polsce są aktywne przez cały rok. Mogą odpowiadać za zniszczenia w uprawach. Jak przepędzić je z naszego terenu w humanitarny sposób?
Nie przeszkadzają mu niskie temperatury ani zalegający śnieg. Karczownik to niewielki gryzoń, który grasuje przez cały rok.
Podziemne tunele i płaskie kopce karczowników
Wyróżnia się systemem podziemnych korytarzy, które mogą powstać nawet na głębokości kilkunastu metrów. To czyni go jednym z najtrudniejszych do eliminacji szkodników w ogrodach. Karczownik, przypominający wyglądem małego szczura, potrafi dostosować się do nowych warunków, przez co jego obecność bywa trudna do zaobserwowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośliny przed urlopem. Co zrobić, by nie wyschły podczas nieobecności
Kopce karczowników często mylone są z tymi stworzonymi przez krety, choć są mniejsze i bardziej płaskie. Jego ulubionym przysmakiem są korzenie drzew i krzewów, a także cebulki oraz bulwy roślin uprawnych.
Wygryzione korzenie i bulwy roślin to częsty skutek działania tego sprytnego gryzonia. Stanowi przez to zagrożenie dla wielu gatunków roślin, w tym drzew owocowych i krzewów. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie i skutecznie reagować na jego obecność w ogrodzie.
Naturalne sposoby na odstraszenie karczownika
Ten niewielki gryzoń znajduje się pod ochroną dlatego, zanim podejmiesz drastyczne kroki, pamiętaj, że zwierzę należy odstraszyć w sposób humanitarny. Jednym z najlepszych sposobów walki z karczownikiem jest stosowanie metod naturalnych, które nie szkodzą innym zwierzętom ani roślinom.
Warto postawić na rośliny odstraszające, które wydzielają zapachy, których karczowniki unikają. Są to:
- czosnek i cebula – ich intensywny aromat skutecznie odstrasza gryzonie,
- mięta i bazylia – rośliny te wydzielają olejki eteryczne, które działają drażniąco na karczowniki,
- wilczomlecz – jego mleczny sok jest toksyczny dla gryzoni i skutecznie je odstrasza.
Karczowniki są wrażliwe na dźwięki i drgania, dlatego skuteczne może być:
- wbijanie metalowych prętów w ziemię i umieszczanie na nich plastikowych butelek, które poruszane wiatrem wydają dźwięki,
- zakopanie w tunelach małych dzwoneczków lub urządzeń emitujących ultradźwięki,
- stosowanie wiatraków ogrodowych, które tworzą wibracje w glebie.