Hortensja zachwyci wiosną. Będzie uginać się od kwiatów
Hortensja to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale także roślina wymagająca odpowiedniej pielęgnacji. Jeden z owoców cytrusowych może być nieocenionym sprzymierzeńcem w uprawie, zapewniającym imponujący rozrost krzewu.
Wyjątkowe odcienie kwiatów hortensji przyciągają uwagę. Kolor płatków może stać się jeszcze bardziej intensywny, dzięki zastosowaniu skórek pomarańczy jako naturalnej odżywki. Twarde części owoców cytrusowych są równie bogate w wartości odżywcze, co miąższ. W postaci własnoręcznie przygotowanego nawozu potrafią zdziałać cuda w ogrodzie.
Domowa odżywka do hortensji ze skórek pomarańczy
Obierki z pomarańczy zawierają sporo azotu, który pomaga w odpowiednim rozwoju kwiatów oraz liści. Jeśli planujesz skorzystać z ich właściwości wiosną lub latem, możesz już teraz zrobić zapasy. Jednak żeby skórki były gotowe do użycia w cieplejszych miesiącach musisz je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hortensja. Tajniki uprawy i pielęgnacji niezwykłej sierpniowej rośliny
Suszenie skórek pomarańczy na wiosnę i lato
Proces przygotowania domowej odżywki do kwiatów nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności pomarańcze należy dokładnie umyć, obrać i pokroić skórki w małe kawałki. Następnie, trzeba je wysuszyć. Z łatwością zrobisz to w piekarniku, rozgrzanym do temperatury ok. 130 stopni.
Wrzuć obierki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, umieść w piekarniku i susz przez ok. 2 godziny. Po upływie czasu wystudź cząstki i zmiel je na gładki proszek przy pomocy blendera. Tak zmiksowane skórki pomarańczy zamknij w szklanym, szczelnym słoiku.
Gdy przyjdzie czas na zastosowanie, pyłek ze skórek pomarańczy wystarczy rozsypać wokół podstawy hortensji, delikatnie przysypując środek ziemią. Dzięki temu podłoże stanie się bogatsze w składniki odżywcze i gleba się zakwasi. Tym sposobem roślina zmieni barwę na niebieską.
Odżywkę polubią też inne kwiaty
Oprócz hortensji, mieszanka ta znajduje zastosowanie w uprawie innych roślin, które lubują się w kwaśnym podłożu, takich jak: azalie, nasturcje, wrzosy czy magnolie. Warto zasilać nią również niektóre kwiaty doniczkowe, np. storczyki.
Co ciekawe, skórki pomarańczy zadziałają również odstraszająco na szkodniki m.in. mszyce, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem w ogrodnictwie. Wykorzystanie skórki pomarańczy to doskonały sposób na minimalizowanie odpadów przez ponowne wykorzystanie części owoców.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl