Zasadź na działce. Pierwsze kwiaty pojawią się już w styczniu

Oczar pośredni to wyjątkowy krzew, który kwitnie zimą, gdy większość roślin wchodzi w okres spoczynku. Podpowiadamy, jak go pielęgnować, by cieszyć się jego pięknem w najbliższych miesiącach.

Oczar pośredni to wyjątkowa roślina
Oczar pośredni to wyjątkowa roślina
Źródło zdjęć: © Pixabay

Oczar pośredni jest wyjątkową krzyżówką dwóch gatunków - oczaru japońskiego i omszonego. W fazie wzrostu przyjmuje formę dużego, wzniesionego krzewu lub niskiego drzewka o szerokim pokroju. Jedną z jego najciekawszych cech jest wczesne kwitnienie, gdy większość roślin w ogrodzie jest jeszcze w zimowym uśpieniu.

Jego kwiaty przypominają delikatne wstążki i występują w różnych kolorach, takich jak: żółty, pomarańczowy czy czerwony. Można podziwiać jego piękno już na przełomie stycznia i lutego. Nietypowe pąki są ozdobą krzewu aż do kwietnia, a później ich miejsce zajmują zdrewniałe, pękające owoce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe pędy storczyka. Co zrobić, żeby nie uschły?

Jak pielęgnować oczar pośredni?

Oczar pośredni nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o uprawę, ale warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Roślina preferuje przepuszczalną, żyzną glebę i słoneczne, zaciszne stanowisko. Będzie najlepiej rozwijać się w miejscu osłoniętym od wiatru, np. przy ścianie domu lub ogrodzeniu.

W pierwszym roku uprawy należy zabezpieczyć krzew na zimę, np. białą agrowłókniną. W kolejnych latach nie jest to już konieczne. Dobrze rozwinięte rośliny są odporne na niskie temperatury, więc nie muszą być przykrywane w chłodniejszych miesiącach.

Jesienią warto podsypać krzew kompostem, a wiosną zasilić nawozem bogatym w azot. Latem i jesienią należy zastosować preparaty z fosforem i potasem. Najlepszy czas na sadzenie to jesień (wrzesień), ale można to zrobić także wiosną (kwiecień, maj).

Zalety oczaru pośredniego

Oprócz niewątpliwej zalety, jaką jest kwitnienie zimą, jednym z największych atutów oczaru pośredniego jest jego odporność na choroby i szkodniki. Regularne podlewanie jest istotne, aby ziemia była umiarkowanie wilgotna. Dzięki temu krzew będzie miał idealne warunki do wzrostu i stanie się ozdobą zimowego ogrodu, przyciągając wzrok swoimi kolorowymi kwiatami.

Roślina ta jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Nie lubi przycinania, ponieważ po takim zabiegu potrzebuje dużo czasu na regenerację. Jeśli konieczne jest wyregulowanie pokroju, można to zrobić, usuwając jedynie słabe, uszkodzone, zwisające gałęzie. Najlepiej zrobić to wiosną, gdy roślina już przekwita.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

roślinykwiatyogród

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)