ModaIkony (w) stylu vintage: Mia Farrow

Ikony (w) stylu vintage: Mia Farrow

Ikony (w) stylu vintage: Mia Farrow
Źródło zdjęć: © Fashion Post
Weronika Płocha
23.09.2015 16:16, aktualizacja: 29.09.2015 10:53

Wzięta aktorka, która była oddaną matką czternaściorga dzieci własnych i adoptowanych, była żona Franka Sinatry i partnerka Woody'ego Allena. Mia Farrow to postać równie skomplikowana co fascynująca. Jest naszą dzisiejszą ikoną w stylu vintage.

Wzięta aktorka, która była oddaną matką czternaściorga dzieci własnych i adoptowanych, była żona Franka Sinatry i partnerka Woody'ego Allena. Mia Farrow to postać równie skomplikowana co fascynująca. Jest naszą dzisiejszą ikoną w stylu vintage.

Właściwie nazywa się Maria de Lourdes Villiers Farrow i jest córką znanego australijskiego reżysera oraz irlandzkiej gwiazdy srebrnego ekranu, Maureen O'Sullivan. Sławę jej matce przyniosła rola Jane w "Tarzanie". Mia Farrow również zasłynęła rolą w jednym filmie, słynnym "Dziecku Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego. Start w kinie miała zresztą ułatwiony – mieszkała w Beverly Hills, a w arkana aktorskiej sztuki wprowadzała ją mama, z którą w 1947 roku zadebiutowała na planie filmowym. Mia już jako młoda dziewczyna miała skłonności do związków ze starszymi mężczyznami – jako 21-latka zakochała się i wyszła za mąż za samego Franka Sinatrę, starszego od niej o dokładnie 39 lat. Jak głoszą plotki, Sinatra wypatrzył młodziutką drobną Mię w przerwie pomiędzy zdjęciami na planie. Zupełnie jak w scenie z "Annie Hall", Mia niefortunnie upuściła torebkę, a dżentelmen Frank pospiesznie pomógł jej pozbierać rozrzuconą zawartość. Smukła i drobna Farrow w zasadzie nie była w jego typie (wcześniej romansował m.in. z
bardzo kobiecą Marilyn Monore czy Avą Gardner), ale szybko postarał się zdobyć jej względy, z sukcesem. Swoją drogą, była żona Sinatry, Ava Gardner, została kochanką ojca Mii, przez związek z którą rozpadło się małżeństwo jej rodziców.

Początkująca aktorka nie była do końca akceptowana przez trójkę dorosłych dzieci Franka Sinatry, a on nie potrafił się temu przeciwstawić, więc, w ramach protestu, obcięła swoje długie blond włosy i tak powstała jej słynna króciutka fryzurka, która w połączeniu z zamiłowaniem do sukienek w kształcie litery A, lakierowanych botków i małych torebek dawała obraz modnego dziecka lat 60. Małżeństwo z Frankiem przetrwało zaledwie dwa lata – piosenkarz złożył pozew rozwodowy, kiedy Mia, wbrew jego woli, wzięła udział w zdjęciach do "Dziecka Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego. I to był jej największy kasowy hit, który uczynił z „młodej żony” prawdziwą gwiazdę kina.

Drugiego męża, kompozytora Andree Previna poznała w latach 70. Urodziła mu trzech synów i namówiła do adopcji trzech pochodzących z Azji dziewczynek. Najdłużej w związku wytrwała u boku reżysera Woody'ego Allena, który wdał się w romans z ich przybraną córką Soon-Yi, a Farrow oskarżyła go również o molestowanie drugiej (ta sprawa została zamknięta z braku wystarczających dowodów). Zanim jednak świat obiegła wiadomość o skandalu w domu Mii Farrow i Allena, aktorka żyła pełnią hollywoodzkiego życia i zaczynała angażować się w sprawy pomocy humanitarnej w krajach trzeciego świata (obecnie jest aktywną działaczką UNICEFU). Gwiazda miała również romans z czeskim dramaturgiem i prezydentem Czechosłowacji Václavem Havlem oraz pisarzem Phillipem Rothem. W czasie związku z Woodym Allenem podobno widywała się wciąż z Sinatrą (krążą pogłoski, że jej najmłodszy syn, Ronan, jest także potomkiem gwiazdora).

Jednak tym, co z pewnością najbardziej wyróżniało ją spośród tłumu hollywoodzkich aktorek była jej chęć adopcji dzieci z trudnych środowisk z całego świata. Afroamerykańskiego syna Isaiaha wyrwała z rąk uzależnionej od cracku matki, indyjskiemu synowi Thaddeusowi pomagała w walce z porażeniem, a dwie z jej wietnamskich córek były niewidome. Pod jej opieką znajdowało się więc aż czternaścioro dzieci własnych i przybranych – całkiem niezła gromadka.

Szczęście rodzinne jednak zburzyły dwa przykre fakty – śmierć dwóch córek oraz seksualne relacje adoptowanej z Korei Soon-Yi z lubianym przez opinię publiczną reżyserem. Farrow przygarnęła Soon-Yi tuż po tym, jak porzuciła ją matka-prostytutka. Obecnie jednak „koreańska córka” aktorki jest żoną Allena i nie utrzymuje kontaktów z przybranymi rodzicami (w tym z ojczymem, Andree Previnem).

Mia mocno angażuje się w sprawy społeczne, misje pokojowe m.in. w Darfurze i innych częściach Afryki (jej drugi mąż nazywał ją żartobliwie Joanną d'Arc), a sama szuka spokoju, pielęgnując warzywny ogród i zajmując się kurami przed swoim domem w Connecticut, do którego należy również małe jezioro. Ostatnio głośno było o ujawnieniu przez nią na Twitterze adresu kliniki dentysty-myśliwego, który zabił lwa w afrykańskim rezerwacie, płacąc za to łapówkę. Taka właśnie jest Mia Farrow – zawsze gotowa stanąć w obronie pokrzywdzonych i zdeterminowana, by wymierzyć odpowiednią karę.

Weronika Płocha
Filolożka fińska, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, dziennikarka i umysł mocno kreatywny, raczej mało ścisły. Moda to jeden z głównych obszarów jej zainteresowań - zarówno naukowo jak i zawodowo. Ma na swoim koncie prowadzenie portali modowych, współpracę z polską projektantką Justyną Chrabelską i projekty lifestyle'owe dla agencji reklamowych oraz dużych marek.