Imię jej córki przypomina nazwę sklepu. Ludzie piszą, że była pijana
27.04.2023 15:24, aktual.: 28.04.2023 11:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niektórzy rodzice chcą, aby ich dzieci miały wyróżniające się imiona. Kasia, Basia, Ania czy Ola nie wchodzą w grę. Choć jeszcze trzy lata temu w Polsce to imię nosiły tylko trzy dziewczynki, coraz więcej mam bierze je pod uwagę. Spotykają się jednak z krytyką.
Wybór imienia to jedno z pierwszych i ważnych zadań, z którymi mierzą się rodzice. Może wpłynąć na to, jak dziecko postrzega samo siebie i jakie emocje wzbudza u innych. Rodzice często kierują się różnymi kryteriami, takimi jak rodzaj, popularność, brzmienie, pochodzenie lub znaczenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj więcej: Te imiona są w Polsce zakazane. Lista zawiera 69 pozycji
Zara, Zarka, Zarunia
Portal kobieta.gazeta.pl opisał historię mamy, która nadała swojemu dziecku imię Zara.
"Moja córka ma na imię Zara, do tego jeszcze mam Doriana i Hektora, dużo razy słyszałam od osób postronnych, że jestem nienormalna, że patologia bo takie imiona daję swoim pociechom pewnie po kielichu. Choć prawda jest taka ze nie pije nawet okazjonalnie, to była moja i męża indywidualna decyzja i jej w ogóle nie żałujemy".
Nie spotkała się ona jednak ze zrozumieniem pozostałych mam. "Te imiona podawano jako przykład tych fantazji pomysłowych rodziców, które urząd odrzucił, jako obraźliwe dla dziecka. I (moim zdaniem) całkowicie słusznie!" - napisała jedna z nich.
"Ja bym tak dziecka nie nazwała" - napisała kolejna. "Dla mnie Zara jest dziwaczne. Trochę zalatuje Królem Lwem" - zwróciła uwagę internautka.
Warto zwrócić uwagę, że ZARA to forma imienia Sara (zresztą tak Hiszpanie wymawiają nazwę popularnego sklepu). Można więc zastanawiać się, dlaczego rodzice zamiast wybrać popularne imię Sara, wybierają hiszpański zapis.
Samo imię Zara (pol. Sara) oznacza kwitnąć lub księżniczkę. W Polsce wersja Zara jest bardzo rzadko używana. W 2019 roku zajęło 522. miejsce w rankingu imion żeńskich - otrzymały je wtedy tylko trzy dziewczynki. Księga imion mówi, że osoba o tym imieniu jest pewna siebie i zawsze będzie dążyć do założonego celu.
Imię kojarzące się z kawą
Duże emocje wzbudza również imię Inka. Jednym kojarzy się z nazwą popularnej kawy, innym z główną bohaterką elementarza Mariana Falkskiego. W Polsce cieszy się ono coraz większą popularnością. Według oficjalnego rejestru PESEL (stan na 31.01.2023) w Polsce żyje 939 Inek. Choć niektóre mamy nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony Urzędu Stanu Cywilnego.
"W naszym urzędzie odmówiono nam zarejestrowania tego imienia, tłumacząc, że to zdrobnienie. Zarejestrowaliśmy naszą córeczkę jako Inę, ponieważ to imię istniało w księdze imion. Jednak po pewnym czasie spotkaliśmy przypadkiem inną Inkę – zarejestrowaną w tym samym urzędzie, w tym samym roku. Po interwencji i naszych pytaniach, dlaczego jednym osobom odmówiono czegoś, na co pozwolono innym, urząd zaproponował, że możemy zmienić imię na Inka" - opisuje jedna z mam.
Czytaj więcej: To coraz popularniejsze imię. Urzędnicy go nie lubią