Jajko sadzone wyjdzie idealnie. Mało kto zna ten patent
Jajko sadzone najczęściej podaje się na śniadanie, ale i jako dodatek do kotletów czy element jarskiego obiadu. Choć to bardzo proste do przygotowania danie, wiele osób ma problem z jego poprawnym przygotowaniem.
07.03.2023 | aktual.: 07.03.2023 19:56
Mogłoby się wydawać, że przygotowanie jajek sadzonych to żadna filozofia. Wystarczy rozbić jajko na rozgrzanej patelni i poczekać, aż się zetnie. Mimo to, wiele osób uskarża się, że nie potrafi zrobić idealnego jajka sadzonego. Znamy patent, który sprawi, że przygotowanie pysznego jajka sadzonego z płynnym żółtkiem będzie dziecinnie proste.
Jak przygotować idealne jajko sadzone?
Część ludzi lubi jajka sadzone, których zarówno żółtko, jak i białko są całkowicie ścięte. Są jednak miłośnicy jajek, które są tylko "muśnięte" temperaturą — w tym wypadku żółtko i białko jest płynne. Tak naprawdę, idealne jajko sadzone dla każdego może znaczyć coś kompletnie innego. Szefowie kuchni są jednak zdania, że doskonałe jajko sadzone, to takie, które ma całkowicie ścięte białko i zarazem płynne żółtko.
Jak przygotować takie jajko? To bardzo proste. Na patelnię należy położyć łyżkę masła, po czym wstawić patelnię z masłem na palnik o średniej mocy. W tym samym czasie należy rozbić jajko na lekko rozgrzaną patelnie. Najlepsze będzie możliwie jak najbardziej świeże, z wolnego wybiegu, tzw. zerówka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy białko już lekko się zetnie, trzeba wlać na patelnię łyżkę wody i przykryć ją przykrywką. Powstała na patelni para zetnie białko i jednocześnie sprawi, że żółtko nadal będzie płynne. Po minucie jajko będzie gotowe. W tym czasie należy przyprawić je wedle uznania.
Dlaczego warto jeść jajko sadzone?
Jajko to jedyny produkt spożywczy, który zawiera pełną gammę aminokwasów, niezbędnych dla prawidłowego działania ludzkiego organizmu. Jajka zawierają takie aminokwasy, których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć i musi przyjmować je za pomocą pożywienia. Tak naprawdę, w jajkach znajdują się wszystkie niezbędne białka, minerały i witaminy, oprócz witaminy C.
Jajka można jeść o każdej porze dnia, jednak ze względu na unikatowe wartości odżywcze, przyjęło się, że najczęściej je się na śniadanie. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dostarczenie z samego rana odpowiedniej dawki białka sprawia, że człowiek ma znacznie większą ilość energii przez dłuższy czas w ciągu dnia, aniżeli w przypadku spożycia śniadania składającego się głównie z węglowodanów (np. owsianka, drożdżówka).
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl