FitnessJak bronić się przed napadem. Nie przekroczysz granicy obrony koniecznej

Jak bronić się przed napadem. Nie przekroczysz granicy obrony koniecznej

Jak bronić się przed napadem. Nie przekroczysz granicy obrony koniecznej
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
12.09.2018 08:36, aktualizacja: 19.10.2018 11:56

Czasem konfrontacji nie da się uniknąć. Wtedy trzeba skutecznie obronić się przed napastnikiem, a jednocześnie trwale go nie uszkodzić. Na szczęście są sposoby na unieszkodliwienie bandyty bez powodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

W tym celu przyda się kilka sprawdzonych gadżetów, które warto mieć w torebce. Nawet jeśli nie brałaś udziału w kursie samoobrony, z łatwością pozbędziesz się napastników z pomocą tych akcesoriów.

Gaz pieprzowy jest jednym z najtańszych i najbardziej popularnych gadżetów do samoobrony, dostępnych dla osób pełnoletnich. Nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia na jego użycie, przy zakupie wystarczy okazać dowód osobisty. W kontakcie z oczami i błonami śluzowymi, gaz wywołuje silną reakcję alergiczną. Dochodzi między innymi do łzawienia z oczu, problemów z oddychaniem i pieczenia spryskanej skóry. Dobry gaz pieprzowy obezwładnia napastnika na pół godziny, a jednocześnie jego skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilkanaście godzin.

Obraz
© Archiwum prywatne

Gaz stożkowy

Jest on najprostszy w użyciu. Rozpyla się go w formie mgiełki, a co za tym idzie podczas użycia nie musisz celować dokładnie w twarz napastnika. Dodatkowo szerokie pole rażenia sprawia, że możesz szybko pozbyć się kilku przeciwników, którzy stoją obok siebie.

Z drugiej strony gaz stożkowy jest wyjątkowo podatny na warunki atmosferyczne, w deszczowy dzień może nie zadziałać zgodnie z oczekiwaniami. W wietrzną pogodę trzeba się natomiast liczyć z tym, że zmienny kierunek wiatru może obezwładnić użytkownika. Z gazu stożkowego nie wolno również korzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Mgiełka szybko się rozprzestrzeni, obezwładniając wszystkich dookoła, łącznie z osobą, która się nim posługuje.

Gaz strumieniowy

Gaz strumieniowy, wypuszczany pod dużym ciśnieniem, jest o wiele bardziej niezawodny. Przede wszystkim ma lepszy zasięg, co umożliwia obezwładnienie napastników z bezpiecznej odległości. Dzięki skondensowanej formule lepiej sprawdzi się w niesprzyjających warunkach pogodowych. Gaz strumieniowy wymaga jednak o wiele większego skupienia podczas celowania, ze względu na małe pole rażenia. Ponadto mogą pojawić się problemy podczas konfrontacji z kilkoma napastnikami.

Pianki i żele

Osobną grupę stanowią pianki i żele pieprzowe, które w kontakcie ze skórą znacznie rozszerzają swoją objętość i dodatkowo przyklejają się do skóry, przez co trudniej je usunąć. Podobnie jak w przypadku gazów strumieniowych, liczy się precyzja. Co ciekawe, w skład żelu często wchodzi dodatkowy barwnik, który jest bardzo trudny do zmycia. Dzięki niemu łatwiej o identyfikację napastnika, gdyby był zamaskowany lub do napadu doszło w nocy.

Ukryty gaz pieprzowy

Obraz
© Shutterstock.com

Czasem lepiej działać z zaskoczenia. Widok klasycznej puszki z gazem pieprzowym może szybko zdradzić twoje zamiary. Dlatego warto pomyśleć o niepozornym długopisie, który skrywa w sobie małą ampułkę z gazem. Czasem efekt zaskoczenia może przesądzić o wyniku starcia. Pamiętajmy jednak przede wszystkim, by starać się unikać konfrontacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (86)
Zobacz także