Trwa ładowanie...

Jak bronić się przed napadem. Nie przekroczysz granicy obrony koniecznej

Czasem konfrontacji nie da się uniknąć. Wtedy trzeba skutecznie obronić się przed napastnikiem, a jednocześnie trwale go nie uszkodzić. Na szczęście są sposoby na unieszkodliwienie bandyty bez powodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jak bronić się przed napadem. Nie przekroczysz granicy obrony koniecznejŹródło: Domena publiczna
d3u4xsk
d3u4xsk

W tym celu przyda się kilka sprawdzonych gadżetów, które warto mieć w torebce. Nawet jeśli nie brałaś udziału w kursie samoobrony, z łatwością pozbędziesz się napastników z pomocą tych akcesoriów.

Gaz pieprzowy jest jednym z najtańszych i najbardziej popularnych gadżetów do samoobrony, dostępnych dla osób pełnoletnich. Nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia na jego użycie, przy zakupie wystarczy okazać dowód osobisty. W kontakcie z oczami i błonami śluzowymi, gaz wywołuje silną reakcję alergiczną. Dochodzi między innymi do łzawienia z oczu, problemów z oddychaniem i pieczenia spryskanej skóry. Dobry gaz pieprzowy obezwładnia napastnika na pół godziny, a jednocześnie jego skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilkanaście godzin.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Gaz stożkowy

Jest on najprostszy w użyciu. Rozpyla się go w formie mgiełki, a co za tym idzie podczas użycia nie musisz celować dokładnie w twarz napastnika. Dodatkowo szerokie pole rażenia sprawia, że możesz szybko pozbyć się kilku przeciwników, którzy stoją obok siebie.

Z drugiej strony gaz stożkowy jest wyjątkowo podatny na warunki atmosferyczne, w deszczowy dzień może nie zadziałać zgodnie z oczekiwaniami. W wietrzną pogodę trzeba się natomiast liczyć z tym, że zmienny kierunek wiatru może obezwładnić użytkownika. Z gazu stożkowego nie wolno również korzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Mgiełka szybko się rozprzestrzeni, obezwładniając wszystkich dookoła, łącznie z osobą, która się nim posługuje.

d3u4xsk

Gaz strumieniowy

Gaz strumieniowy, wypuszczany pod dużym ciśnieniem, jest o wiele bardziej niezawodny. Przede wszystkim ma lepszy zasięg, co umożliwia obezwładnienie napastników z bezpiecznej odległości. Dzięki skondensowanej formule lepiej sprawdzi się w niesprzyjających warunkach pogodowych. Gaz strumieniowy wymaga jednak o wiele większego skupienia podczas celowania, ze względu na małe pole rażenia. Ponadto mogą pojawić się problemy podczas konfrontacji z kilkoma napastnikami.

Pianki i żele

Osobną grupę stanowią pianki i żele pieprzowe, które w kontakcie ze skórą znacznie rozszerzają swoją objętość i dodatkowo przyklejają się do skóry, przez co trudniej je usunąć. Podobnie jak w przypadku gazów strumieniowych, liczy się precyzja. Co ciekawe, w skład żelu często wchodzi dodatkowy barwnik, który jest bardzo trudny do zmycia. Dzięki niemu łatwiej o identyfikację napastnika, gdyby był zamaskowany lub do napadu doszło w nocy.

Ukryty gaz pieprzowy

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Czasem lepiej działać z zaskoczenia. Widok klasycznej puszki z gazem pieprzowym może szybko zdradzić twoje zamiary. Dlatego warto pomyśleć o niepozornym długopisie, który skrywa w sobie małą ampułkę z gazem. Czasem efekt zaskoczenia może przesądzić o wyniku starcia. Pamiętajmy jednak przede wszystkim, by starać się unikać konfrontacji.

d3u4xsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u4xsk